Drs. J. (Jo) Koopman

foto Drs. J. (Jo) Koopman

Econoom in de PvdA-Tweede Kamerfractie. Was afkomstig uit een eenvoudig joods middenstandsgezin. Vanaf 1946 zeven jaar wethouder van verkeer, sociale zaken en huisvesting van Amersfoort en daarna adviseur bij het Bureau van de regeringscommissaris voor de werkgelegenheid. Werd eind 1956 in de Tweede Kamer PvdA-woordvoerder voor onder meer verkeer en waterstaat. Met Schurer en Franssen één van de drie atoompacifisten in de PvdA-fractie. Vervulde later internationale functies en woonde geruime tijd in Israël. Vrij klein van postuur.

PvdA
in de periode 1956-1963: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jozeph (Jo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 7 november 1906

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 4 juni 1987

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 1 oktober 1963
  • adviseur in Brazilië en Ghana
  • docent Universiteit te Nairobi (Kenia), tot juni 1974

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Federatie van bureaux voor levens- en gezinsmoeilijkheden
  • adviseur Turkse regering op het gebied van economische planning, van 1960 tot 1961

afgeleide functies, presidia etc.
lid Commissie onderzoek (defensie)materieel aanschaffingsbeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 juni 1958 tot oktober 1960

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met verkeer en waterstaat en economische zaken (conjunctuurpolitiek)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Atoompacifist. Stemde daarom steeds tegen alle artikelen van de begrotingen van Defensie die verband hielden met kernbewapening.
  • Was tussen maart 1960 en 1962 geregeld werkzaam in Ankara om daar, samen met prof. J. Tinbergen, een ontwikkelingsplan op te stellen voor Turkije
  • Verliet de Tweede Kamer omdat hij de aanbieding kreeg in een ontwikkelingsland te gaan werken, wat hem meer aantrok dan het parlementaire werk

uit de privésfeer
  • Zijn ouders werden vermoord in Auschwitz
  • Was tijdens de bezetting actief in de illegaliteit (regelen van onderduikadressen, vervalsing persoonsbewijzen en bonkaarten). Werd in 1943 gearresteerd, maar wist te ontsnappen. In juli 1944 werd hij opnieuw gevangengenomen en in september dat jaar via Westerbork overgebracht naar Auschwitz.
  • Zijn zoon was lid van het partijbestuur van de PvdA

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Henk van der Mark (schuilnaam tijdens de bezetting)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.