Th.D.J.M. (Theo) Koersen

foto Th.D.J.M. (Theo) Koersen
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

Vriendelijk, goedlachs Amsterdams KVP-Tweede Kamerlid. Opgeleid en werkzaam in het drukkersbedrijf en tijdens de bezetting drukker van het illegale Het Parool. Was vanaf 1946 Kamerlid en trad op als defensie-specialist en woordvoerder middenstandzaken van zijn fractie. Speelde een belangrijke rol in de parlementaire enquête naar het regeringsbeleid 1940-1945. Leidde in 1958-1960 bovendien een Kamercommissie die onderzoek deed naar het aankoopbeleid bij Defensie. Gerespecteerd en gewaardeerd door zijn medeleden, maar wat te bescheiden om in debatten een grote rol te spelen. Enige jaren secretaris van de KVP-fractie. Gold als exponent van de linkervleugel van zijn partij.

KVP
in de periode 1946-1962: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Theodorus Dominicus Joseph Maria (Theo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 13 januari 1901

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 12 juni 1962

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartj), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • werkzaam in drukkerij van zijn vader te Amsterdam (jaren '20)
  • drukker/uitgever (eigenaar drukkerij) te Amsterdam
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 12 juni 1962

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • voorzitter Stichting "De Nieuwe Eeuw"
  • lid Commissie van Bijstand RIOD (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie)

afgeleide functies, presidia etc. (2/9)
  • voorzitter vaste commissie voor Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 21 maart 1961 tot 12 juni 1962
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp Fiscale faciliteiten voor bezitsvorming m.b.t. effecten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 november 1961 tot 12 juni 1962

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder middenstandszaken en bezitsvorming van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Hield zich verder onder meer bezig met defensie.
  • Voerde in 1949 het woord bij de behandeling van de ontwerp-Wet op de bedrijfsorganisatie

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/6)
  • Zijn echtgenote was gemeenteraadslid in Amsterdam (1962-1970)
  • Werd onwel in het Kamergebouw en overleed, na te zijn bijgestaan door dr. Lamberts, in het St. Johannes de Deo-ziekenhuis in Den Haag
  • Een broer van hem was pater (Jezuïet), een zus van hem was kloosterlinge

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.