Mr. H.J. Knottenbelt

foto Mr. H.J. Knottenbelt
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaand liberaal politicus in het interbellum. Rotterdamse advocaat, nauw gelieerd aan het Rotterdamse zakenleven. Kwam als Tweede Kamerlid voor de Vrijheidsbond dan ook sterk op voor de belangen van de handel en scheepvaart in Rotterdam en was een belangrijk tegenstander van het Verdrag met België, dat als een bedreiging voor de Rotterdamse haven werd beschouwd. Was in de Tweede Kamer vier jaar fractievoorzitter. Stapte in 1933 over naar de Eerste Kamer.

Vrijheidsbond
in de periode 1925-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Johan

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Ook wel H.J. Knottenbelt Jzn.

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 9 januari 1874

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 15 maart 1952

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond"

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • advocaat en procureur, advocatenkantoor "Knottenbelt, Fruin, Coert en Drost" te Rotterdam, van 1914 tot 1921
  • voorzitter Nederlandsche Reedersvereeniging te Rotterdam, van 1921 tot juni 1925 (aanvankelijk, in ieder geval in 1921, vicevoorzitter)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 7 oktober 1933
  • fractievoorzitter "Vrijheidsbond" Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 juli 1929 tot 6 oktober 1933
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 24 oktober 1933 tot 8 juni 1937

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid dagelijks bestuur, Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam
  • lid Raad van Commissarissen verscheidende vennootschappen (scheepvaart en industrie)

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1932 tot mei 1933

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Was in oktober 1931 tijdens de interpellatie-Van den Tempel over de economische crisis de eerste die een politiek van deflatie ('aanpassing') bepleitte, waarbij lonen, huren, overheidsuitgaven etc. verlaagd dienden te worden.
  • Interpelleerde in 1933 minister Ruijs de Beerenbrouck over het besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat te Rotterdam

verkiezingen
  • Was in 1932 Eerste Kamerkandidaat in Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.