D. de Klerk

foto D. de Klerk
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Liberaal Tweede Kamerlid uit Rotterdam. Selfmade man. Was als smid één van de eerste (geschoolde) arbeiders in de Tweede Kamer. Maakte ook lange tijd deel uit van de Rotterdamse gemeenteraad en van het bestuur van het Algemeen Nederlands Werkliedenverbond. Behoorde tot de sociale vleugel van de Liberale Unie, maar trad in 1901 niet toe tot de vrijzinnig-democraten. Stond bekend als een voortreffelijk volksredenaar.

vrijzinnig-democratische kamerclub, Liberale Unie
in de periode 1897-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Dirk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 6 januari 1852

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 23 juli 1920

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot april 1918
  • Algemeen Vrijzinnige Partij, vanaf 1918

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van 22 september 1897 tot maart 1901
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 16 september 1913 (voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • directeur N.V. "Eerste Rotterdamse Hulpbank met Winstuitkering" te Rotterdam, van 1913 tot 23 juli 1920
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 1 juli 1919 tot 23 oktober 1920

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid bestuur Algemeene Rotterdamsche Vereeniging voor genees-, heel- en verloskundige hulp
  • lid Raad van Toezicht N.V. "Eerste Rotterdamse Hulpbank met Winstuitkering" te Rotterdam, van 1 oktober 1908 tot 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met arbeidszaken en posterijen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn tweede echtgenote was 29 jaar jonger dan hij
  • Zijn vader was behangseldrukker

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1913 verslagen door H. Spiekman (sdap) en bij de naverkiezingen in het kiesdistrict Rotterdam I door B.J. Gerretson (chu)
  • Werd in 1917 bij tussentijdse verkiezingen in het district Rotterdam II in de eerste ronde verslagen
  • Was bij de verkiezingen van 1918 lijsttrekker van de Algemene Vrijzinnige Partij, die slechts 2600 stemmen haalde

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.