Mr. H.J. Kist

foto Mr. H.J. Kist
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Rechtsgeleerde die als liberaal Tweede en Eerste Kamerlid was. Zoon van een hoogleraar theologie in Leiden. Doorliep een loopbaan bij de rechterlijke macht, waarbij hij opklom van substituut-officier van justitie tot procureur-generaal. Speelde in de Kamer een belangrijke rol bij de totstandkoming van het Wetboek van Strafrecht, maar bleef overigens tamelijk op de achtergrond. Tevens twintig jaar Statenlid en door die Staten in 1891 tot Eerste Kamerlid gekozen, hetgeen hij tot zijn dood in 1912 bleef. Maakte in 1909 deel uit van de door Kuyper ingestelde ereraad vanwege de lintjesaffaire.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1881-1912: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 25 december 1836

overlijdensplaats en -datum
Laren (N.H.), 2 juni 1912

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • advocaat-generaal Gerechtshof te Amsterdam, van 1 februari 1875 tot 1 juli 1877
  • procureur-generaal Gerechtshof te Amsterdam, van 1 juli 1877 tot 1 januari 1904
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1881 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 1891 tot 23 juli 1904 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 2 juni 1912 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter commissie tot het beramen van maatregelen ter verbetering van het politiewezen te Amsterdam, tot 16 november 1901
  • lid ereraad inzake de zogenaamde lintjesaffaire, van januari 1910 tot juli 1910

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1903 tot april 1904
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1908 tot maart 1909

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1900 tegen de wetsvoorstellen inzake herziening van het strafrecht voor jeugdigen
  • Stemde in 1901 tegen de ontwerp-Woningwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn oudste broer, Joost Gerard, was president van de Hoge Raad
  • Zijn oudste zoon was hoogleraar brugbouw en ijzerconstructies in Delft, zijn jongste zoon was griffier van de Hoge Raad
  • Zijn vader was predikant en hoogleraar kerkgeschiedenis en godgeleerdheid te Leiden

verkiezingen
  • Werd in 1881 bij de periodieke verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen
  • Werd in 1884, 1886 en 1887 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen
  • Was in 1888 geen kandidaat meer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.