H.C.F. Kerstens

foto H.C.F. Kerstens
Bron: Gemeentearchief Den Haag

Liberaal-katholiek Tweede Kamerlid uit Boxmeer. Zoon van een arts-burgemeester. Was in zijn woonplaats griffier van het kantongerecht. In de Kamer geen opvallend lid, maar wel trouw aanhanger van de liberalen, ook toen veel geloofsgenoten zich al hadden losgemaakt van hen. Vroeg in december 1870 wel om Nederlandse steun voor de door de Garibaldisten overweldigde kerkelijke staat. Werd vanwege dreigend verlies van zijn Kamerzetel in 1870 administrateur van een spoorwegmaatschappij.

'pragmatisch' liberaal, liberaal
in de periode 1860-1871: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hyacinthus Constantinus Fredericus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Boxmeer, 22 maart 1821

overlijdensplaats en -datum
Mill (gem. Mill en Sint Hubert, N.Br.), 28 april 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch' liberaal
  • R.K. (Rooms-Katholieken), vanaf 1870

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • voorzitter Raad van Bestuur NBDS (Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij), van 1 augustus 1873 tot 28 april 1887
  • administrateur NBDS (Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij), van 1870 tot 1 augustus 1873
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1869 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 april 1869 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1864 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1860 tot 17 mei 1864 (voor het kiesdistrict Boxmeer)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in 1870 tegen het wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Interpelleerde in december 1870 minister Van Mulken (Buitenlandse Zaken ad interim) over een katholiek petitionnement inzake de overweldiging van de kerkelijke staat door de koning van Italië. Diende hierbij een motie in, waarin de regering werd gevraagd stappen te ondernemen tot het herstel van de pauselijke soevereiniteit in de kerkelijke staat. Deze motie werd door hem onder druk van de liberalen ingetrokken.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1864 en 1869 waren tussentijdse verkiezingen nodig vanwege zijn herbenoeming tot griffier van het kantongerecht. Beide keren werd hij zonder tegenkandidaten herkozen.
  • Werd in 1871 niet herkozen als Statenlid

uit de privésfeer
Zijn vader was arts en burgemeester van Boxmeer

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1871 verslagen door P. van den Heuvel
  • Versloeg in 1868 jhr. J.B.M.J. van der Does de Willebois
  • Werd in 1866 met ruim 90 procent van de stemmen gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.