Jhr. J.L. de Jonge

foto Jhr. J.L. de Jonge
bron: privécollectie

Orthodox-protestantse reder en wethouder uit Zierikzee, die antirevolutionair afgevaardigde voor het district Middelburg was. Vurig bestrijder van sterke drank. Speelde in 1881 dan ook een vrij prominente rol bij de behandeling van de ontwerp-Drankwet. Verruilde zijn Kamerlidmaatschap later voor een functie bij een waterschap, een sector waarin hij voordien ook al bestuursposten had. Daarnaast actief bij de armenzorg, op kerkelijk gebied en in onderwijsbesturen. Kleine, ineengedrongen man, met een hoog kaal voorhoofd. Sprak op een zalvende, wat prekende toon en gebruikte vaak Bijbelse beeldspraak.

antirevolutionair
in de periode 1875-1881: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johan Louis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 21 januari 1826

overlijdensplaats en -datum
Friedrichroda (Thüringen, Dld.), 12 juli 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1875 tot 1 november 1881 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • voorzitter (dijkgraaf), waterschap Schouwen, van 1 september 1881 tot 12 juli 1887 (benoemd bij K.B. van 30 juni 1881)
  • lid Provinciale Staten van Zeeland, van 5 juli 1883 tot 12 juli 1887 (voor het kiesdistrict Goes)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/16)

  • correspondent Lokaal Comité der Unie "Een School met den Bijbel" te Zierikzee, omstreeks 1886
  • voorzitter Commissie voor de grintwegen van Schouwen, omstreeks 1886

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie besmettelijke longziekte onder rundvee (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1877 tot maart 1878

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen (justitie, onderwijs, binnenlandse zaken), maar vooral over kunsten

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Overleed in een Duits kuuroord
  • In Zierikzee is een protestants-christelijke basissschool naar hem genoemd
  • Zijn vader was houtvester, districtscommissaris en lid van Provinciale Staten van Zeeland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.