K.H. (Klaas) de Jong

foto K.H. (Klaas) de Jong
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Noord-Hollandse herenboer, kaashandelaar en plattelandsburgemeester uit West-Friesland. Tweede Kamerlid voor de liberalen (Kappeyniaan), die naam maakte als voorzitter van de enquêtecommissie besmettelijke longziekte onder rundvee. Was zelf mede-initiatiefnemer van die enquête. 'Boerenverschijning' en echte landman met een blozend gelaat, die met kennis van zaken en in eenvoudige taal sprak en vaak ook met de nodige humor.

liberaal, Kappeynianen
in de periode 1871-1886: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Klaas Harshoorn (Klaas)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoogkarspel, 14 december 1815

overlijdensplaats en -datum
Hoogkarspel, 14 december 1886

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Kappeyniaan, van 1879 tot 1884

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 november 1860 tot juli 1886 (voor het kiesdistrict Enkuizen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1871 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • gemeentesecretaris van Hoogkarspel, van 1 september 1878 tot 15 februari 1886
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Hoorn)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • heemraad Dijksambacht Drechterland, van maart 1865 en nog in 1874
  • hoofdingeland polder "Het Grootslag", omstreeks 1865 en nog in 1880

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter parlementaire enquêtecommissie besmettelijke longziekte onder rundvee (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 26 april 1877 tot 28 maart 1878

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Nam in 1876 samen met De Ruiter Zijlker, Wybenga, Gevers Deijnoot en Schepel het initiatief tot de parlementaire enquête inzake de besmettelijke longziekte onder rundvee
  • Behoorde in 1879 tot de 14 liberalen die zorgden voor verwerping van artikel 1 van de ontwerp-Kanalenwet. Die uitslag was voor minister Tak van Poortvliet reden het wetsvoorstel in te trekken en was de inleiding van de val van het kabinet-Kappeyne.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn broer was eveneens burgemeester van Hoogkarspel
  • Zijn vader was veehouder en pachter van het Medemblikker tolhuis

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1879 met bijna 87 procent van de stemmen gekozen (1 tegenkandidaat)
  • Versloeg in 1883 jhr. M.A. de Savornin Lohman (a.r.)
  • Werd in 1884 in de eerste stemmingsronde gekozen. Tegenkandidaten die niet werden gekozen, waren onder anderen W. Bos en A.H.M. van Berckel (beiden r.k.).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.