Mr. A. de Jong

foto Mr. A. de Jong
bron: Onze Afgevaardigden

Rotterdamse antirevolutionair, die vijfentwintig jaar wethouder van gemeentewerken in de havenstad was. Was daarvoor leraar en korte tijd advocaat. In 1909-1910 Tweede Kamerlid voor het district Rotterdam V. Speelde als hoofdredacteur van het dagblad De Rotterdammer een belangrijke rol in de oppositie tegen de wijze waarop door Abraham Kuyper inhoud werd gegeven aan het leiderschap van de ARP. Speelde als Kamerlid een bescheiden rol.

ARP
in de periode 1909-1910: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Albertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 12 september 1869

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 22 november 1948

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1909 tot 20 september 1910 (voor het kiesdistrict Rotterdam V)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 5 december 1911 tot 4 juli 1916 (voor het kiesdistrict Rotterdam I)
  • waarnemend burgemeester van Rotterdam, van juli 1928 tot 15 oktober 1928 (na het overlijden van burgemeester J. Wytema)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid College van Curatoren "Erasmiaansch Gymnasium" te Rotterdam, omstreeks 1938
  • lid bestuur Polder Zestienhoven, omstreeks 1938

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak bij de behandeling van de begroting van Justitie en bij de interpellatie-Troelstra over de "lintjes-affaire"

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 30 juni 1910 tot (vijfde) wethouder gekozen na uitbreiding van het college. Nam daarom ontslag als Kamerlid.

uit de privésfeer
Zijn vader was winkelier

verkiezingen
  • Versloeg in 1909 E.E. van Raalte (ul) na herstemming
  • Werd in 1913 in het kiesdistrict Rotterdam V na herstemming verslagen door J. ter Laan (sdap)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.