Dr. W.J.A. Jonckbloet

foto Dr. W.J.A. Jonckbloet
Bron: Beeldbank Groningen

Gronings liberaal Tweede Kamerlid en letterkundige. Kreeg in 1841 door bemiddeling van zijn hoogleraren een doctoraat in de letteren en werd in 1847 hoogleraar in Deventer. In 1854 ging hij letteren en vaderlandse geschiedenis doceren in Groningen. Sinds 1864 afgevaardigde voor het district Winschoten. Hield zich onder meer bezig met onderwijswetgeving. Nam vaak een zelfstandige positie in en sympathiseerde met Fransen van de Putte. In 1877 nam een andere liberaal het bij de verkiezingen tegen hem op, maar werd hij nog wel herkozen. Korte tijd later volgde een benoeming tot hoogleraar in Leiden. Verondersteld wordt dat hij een bastaardzoon van koning Willem II was.

Puttianen, liberaal
in de periode 1864-1877: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Jozef Andreas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 juli 1817

overlijdensplaats en -datum
Wiesbaden (Dld.), 19 oktober 1885

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Puttiaan

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • hoogleraar Nederlandse letteren, Hogeschool te Leiden, van 10 september 1877 tot 1 oktober 1883
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 24 september 1877 (voor het kiesdistrict Winschoten)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Winschoten)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1864 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Winschoten)
  • hoogleraar vaderlandse geschiedenis, taal en letterkunde, Hogeschool te Groningen, van 9 januari 1854 tot 1 oktober 1864

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • voorzitter tiende Nederlandse taal- en letterkundig congres, 1869
  • voorzitter Commissie van Toezicht Rijksacademie van beeldende kunsten, omstreeks 1873

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1875 tot november 1877
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1874 tot augustus 1874

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Was in 1874 één van de acht liberalen die tegen artikel 1 van de ontwerp-Censuswet stemde, waardoor dit voorstel sneuvelde
  • Stemde in 1872 tegen de ontwerp-Wet op de inkomstenbelasting van minister Blussé

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Hij was een bastaardzoon van koning Willem II. Zijn wettige vader was hoffourier van de Koning
  • Nam ontslag als hoogleraar in verband met zijn gezondheid. Ging naar Wiesbaden om te kuren.
  • In 1844 oprichter van de "De Geïllustreerde Courant"

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1877 J. Freseman Viëtor met 56 stemmen verschil
  • Versloeg in 1873 J. van Beest van Andel (a.r.)
  • Werd bij de periodieke verkiezingen in 1866, 1869 en 1873 en bij de algemene verkiezingen van 1866 en 1868 met ruime meerderheid gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.