Mr. F.I.J. (Frans) Janssen

foto Mr. F.I.J. (Frans) Janssen
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Welgestelde Katholieke rechter die lange tijd in het parlement zat. Werd in 1902 als Maastrichtse advocaat door het district van de Limburgse hoofdstad afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Sprak daar over onder meer justitie en onderwijs. Werd later rechter en verliet in 1918 de Tweede Kamer. Keerde in 1922 terug als Eerste Kamerlid. Was in de Senaat een bescheiden, maar gerespecteerd lid. Klom op tot rechtbankpresident. Bekleedde in Limburg functies op het gebied van de spoorwegen, financiën en het onderwijs, en was lange tijd raadslid in Maastricht.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP, KVP, Rooms-Katholieken
in de periode 1902-1946: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Franciscus Isidorus Josephus (Frans)

geboorteplaats en -datum
Bingelrade, 29 maart 1871

overlijdensplaats en -datum
Maastricht, 25 augustus 1952

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

3.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 april 1902 tot 15 november 1917 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Maastricht, van 1 januari 1908 tot 1 december 1917, opmerking: 21-12
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Maastricht, van 1 december 1917 tot 1 januari 1929
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 december 1917 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 1922 tot 23 juli 1946 (1922-1923 voor Limburg)
  • vicepresident Arrondissementsrechtbank te Maastricht, van 1 januari 1929 tot 1 september 1939
  • president Arrondissementsrechtbank te Maastricht, van 1 september 1939 tot 1 april 1941

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid Raad van Commissarissen Zuid-Limburgse Bank
  • lid Spoorwegraad

afgeleide functies, presidia etc. (2/17)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1939 tot mei 1940
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 juni 1946 tot juli 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met justitie, onderwijs, spoorwegen en financiën
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over justitie, omroepwezen, koloniale zaken, financiën, nijverheid en waterstaat

opvallend stemgedrag (0/11)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rentenier
  • Zijn zoon Paul was wethouder van Maastricht

verkiezingen (3/7)
  • Werd in februari 1922 bij een tussentijdse verkiezing van een Eerste Kamerlid in Provinciale Staten van Limburg met 25 van de 35 stemmen gekozen
  • Werd in 1922 bij de verkiezing van Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Limburg met 27 van de 40 stemmen herkozen
  • Werd in 1923, 1929, 1935 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Onze Afgevaardigden, 1905, 1909 en 1913
  • Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.