H.A. Insinger

foto H.A. Insinger
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Conservatief Tweede Kamerlid uit Amsterdam. Aanvankelijk afgevaardigde voor de hoofdstad en later voor het district Almelo. Als nazaat van een (Duitse) koopmansfamilie kwam hij vooral op voor de handelsbelangen en voerde hij vaak het woord over koloniale zaken. Warm voorstander van het cultuurstelsel. Moest in 1884 als één van de laatste conservatieve Kamerleden plaatsmaken voor een liberaal.

conservatief
in de periode 1866-1884: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Albrecht

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 14 oktober 1827

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 20 februari 1911

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 19 maart 1856 tot 3 september 1867
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 7 januari 1862 tot 2 juli 1867 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1873 tot 7 april 1884 (voor het kiesdistrict Almelo)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • directeur Amsterdamsche Kanaal Maatschappij te Amsterdam
  • voorzitter waterschap Pijnenburgergrift, omstreeks 1870 (nog in 1880)

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid parlementaire enquêtecommissie Nederlandse koopvaardijvloot (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 maart 1874 tot 13 februari 1877
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1882 tot september 1882

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Stemde in 1883 vóór de conclusie van een commissie van rapporteurs, waarin een de handelwijze van het Indische Gouvernement bij het afsluiten van een contract met de Bilitonmaatschappij werd veroordeeld. Aanneming van deze conclusie was voor minister De Brauw reden om af te treden.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in april 1884 ontslag. Hij schreef: 'verschillende omstandigheden beletten mij voortdurend mijne plichten als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vervullen'.

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman

verkiezingen (3/6)
  • Werd in december 1871 bij tussentijdse verkiezingen verslagen door M.H. Godefroi (lib.)
  • Versloeg in 1873 en 1877 G.M. van der Linden (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1881 A. van Laer (lib.) na herstemming

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.