Jhr.Mr. I.F. van Humalda van Eysinga

foto Jhr.Mr. I.F. van Humalda van Eysinga
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Bedaarde, wellevende afgevaardigde voor het district Dokkum, die in Friesland actief was als bestuurder. Als schoolopziener en medeoprichter van de vereniging Volksonderwijs zette hij zich in voor verbetering van het onderwijs. Deskundige op het gebied van de administratieve rechtspraak en 23 jaar staatsraad. Was een uitstekende pianist en organist en componeerde onder meer koorwerken.

Kappeynianen
in de periode 1879-1907: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Idzerd Frans

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 26 januari 1843

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 april 1907

begraafplaats en -datum
Wirdum, 28 april 1907 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Kappeyniaan

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Gedeputeerde Staten van Friesland, van 8 juli 1874 tot 16 september 1879
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1879 tot 16 april 1884 (voor het kiesdistrict Dokkum)
  • lid Raad van State, van 1 mei 1884 tot 24 april 1907 (benoemd bij K.B. van 4 april 1884)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid diverse besturen van particuliere instellingen en verenigingen
  • lid Staatscommissie inzake de administratieve rechtspraak (Staatscommissie-Kappeyne van de Coppello), van 16 september 1891 tot 11 september 1894

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid afdeling Oorlog (Raad van State)
  • lid afdeling Waterstaat (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer enkele malen over justitiële en bestuurlijke onderwerpen en over onderwijs
  • Pleitbezorger van kosteloos onderwijs

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn beide echtgenotes waren achternichten van elkaar
  • Een zoon van hem was burgemeester van Wormerveer (1900-1914) en van Deventer (1914-1929)
  • Zijn oudste dochter was gehuwd met een zoon van J.C.C. den Beer Poortugael, minister en staatsraad

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.