F.W.N. Hugenholtz

foto F.W.N. Hugenholtz
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

Predikant van de moderne richting, die werd opgeleid in de Verenigde Staten en daar enige tijd voorganger was bij geïmmigreerde Nederlanders. Kwam in 1901 als afgevaardigde van het Fries/Drentse district Weststellingwerf in de Tweede Kamer en ontpopte zich als strijdlustige marinewoordvoerder van de SDAP. Zette zich ook in voor het reclasseringswerk. Kon prikkelend spreken, maar hield wel gedegen betogen. Speelde in 1923 een prominente rol in het debat over de omstreden Vlootwet. Na de spoorwegstaking van 1903 zat hij een maand in de gevangenis wegens opruiing.

SDAP
in de periode 1901-1924: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Frederik Willem Nicolaas

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Ook wel: Hugenholtz jr.

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 24 juni 1868

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 13 mei 1924

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), vanaf februari 1899

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 30 december 1915 (voor het kiesdistrict Weststellingwerf)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 2 september 1913 tot 2 september 1919 (gekozen in district I)
  • ambtenaar der reklassering te 's-Gravenhage, vanaf 1 januari 1916
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 januari 1916 tot 13 mei 1924 (1916-1918 voor het kiesdistrict Weststellingwerf)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Staatscommissie inzake het Bioscoopvraagstuk (Staatscommissie-Ledeboer), vanaf november 1918
  • lid Vlootcommissie, van 24 januari 1922 tot 13 mei 1924

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1919 tot maart 1919
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1922 tot juni 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was marine- en justitie-woordvoerder van de SDAP-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met visserijaangelegenheden.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde in Haarlem een leidende rol bij de spoorwegstaking van 1903. Werd op 14 mei 1903 vanwege opruiing tijdens een bijeenkomst van de bond van miliciens en oud-miliciens veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Die straf zat hij in juli 1903 uit.
  • Was in 1913 voorstander van regeringsdeelname door de SDAP

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was predikant in Delden, Zierikzee (1867), Santpoort en te Grand Rapids (1886-1900)
  • Hij trad in 1899 na een conflict tussen arbeiders en de bourgeoisie als predikant af en sloot zich toen aan bij de SDAP
  • Afwezig in de Tweede Kamer vanwege ziekte sinds oktober 1923

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1909 H.C. Hogerzeil (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1913 Ph. Kohnstamm (vdb) na herstemming
  • Versloeg in 1917 J.W. Kruyt (bcs)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.