W.M. Houwing

foto W.M. Houwingvergrootglas

Hervormde predikant van de moderne richting, die tien jaar liberaal Tweede Kamerlid voor het Fries-Drentse district Wolvega (Weststellingwerf) was. Sloot zich aan bij de vooruitstrevende liberalen. Sprak in de Kamer alleen over onderwerpen met een beperkt belang.

Liberale Unie , vooruitstrevende kamerclub , 'club-Pyttersen' , vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1891-1901: lid Tweede Kamer

Voornamen

Wesselius Marcus

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oldelamer (grietenij Weststellingwerf, Frl.), 1 maart 1831

overlijdensplaats en -datum
Hoorn, 4 februari 1907

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen onder leiding van Pyttersen)

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 6 juli 1898 tot 1 maart 1902 (voor het kiesdistrict Meppel)
  • lid gemeenteraad van Havelte, van september 1895 tot maart 1902
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Wolvega, vanaf 1897 Weststellingwerf)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Wolvega)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid uitvoerend comité aanleg lokaalspoorlijnen Marssum-Franeker, Gorredijk-Assen, Smilde-Meppel en Oosterwolde-Steenwijk, omstreeks 1900
  • lid Algemene Synodale commissie van de Nederlandse Hervormde kerk, omstreeks 1890

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak vrij zelden als Tweede Kamerlid, vooral over ondergeschikte onderwerpen op het gebied van belastingen en onderwijs

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was predikant te Oldelamer (1830-1837) en te Gorredijk (1837-1855)
  • Een zoon van hem was hoogleraar burgerlijk recht in Amsterdam

verkiezingen (3/4)
  • Was in 1901 geen kandidaat meer
  • Versloeg in 1897 P. van Vliet (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1894 G.L. van der Zwaag (Friese volkspartij)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.