J. (Jan) Hoogcarspel

foto J. (Jan) Hoogcarspel

Communistisch Tweede Kamerlid. Zoon van een Utrechtse sigarenwinkelier, die zich eerst aansloot bij de SDAP maar na de scheuring in 1919 communist werd. Leraar in Rotterdam en leider van de Communistische Partij in de havenstad. Na de oorlog fractieleider van de CPN in de Rotterdamse gemeenteraad en bekwaam parlementariër. Kwam in 1958 in conflict met de CPN. Eén van de weinige communisten in de Kamer die daar bij andersdenkenden waardering ondervond.

CPN
in de periode 1946-1952: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 6 april 1888

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 20 november 1975

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)
  • SDP (Sociaal-Democratische Partij), van 1909 tot 1919
  • CPH (Communistische Partij Holland), vanaf 1919
  • CPH-CC (Communistische Partij Holland-Centraal Comité), van 17 oktober 1926 tot 1930 (Wijnkoop-groep)
  • partijloos, van 1930 tot 1945 (geen lid CPH/CPN)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), van 1945 tot 1958
  • Brug-groep, van 1958 tot juni 1959
  • SWP (Socialistische Werkers Partij), van 12 juni 1959 tot 18 december 1965

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 15 juli 1952
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 6 juli 1954 tot 6 juni 1962
  • repetitor economie, Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid bestuur IAH (Internationale Arbeidershulp), omstreeks 1926 tot 1928
  • mederedacteur "Kultuur en wetenschap in het nieuwe Rusland", 1929

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in het parlement met uiteenlopende zaken bezig, zoals financiën, sociale zaken, pensioenen, onderwijs, binnenlandse zaken, landbouw en overzeese gebiedsdelen
  • Interpelleerde op 23 juni 1948 minister Witteman over belemmeringen in veel gemeenten voor de CPN om verkiezingsbijeenkomsten te houden

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.