Mr. P.C. 't Hooft

foto Mr. P.C. 't Hooft
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Uit de Haarlemmermeer afkomstige antirevolutionaire rechter, die op diverse niveaus en in verschillende plaatsen bestuurlijk actief was. Tweede Kamerlid voor het district Middelburg en later een vooraanstaand Eerste Kamerlid. Stemde in 1917 als enige tegen het in 1915 bereikte compromis dat een einde maakte aan de kiesrecht- en schoolstrijd.

ARP, antirevolutionair
in de periode 1882-1921: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Veen (N.Br.), 19 oktober 1849

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 18 november 1921

begraafplaats en -datum
Oosterbeek (Gld.), 22 november 1921

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/16)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 december 1908 tot 18 november 1921 (voor Gelderland)
  • president Gerechtshof te Arnhem, van 1 november 1908 tot 18 november 1921
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 16 oktober 1908 (voor Gelderland)
  • lid gemeenteraad van Arnhem, van september 1904 tot september 1907
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1902 tot 23 juli 1904 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 december 1899 tot 1 mei 1902 (voor Gelderland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 januari 1882 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Middelburg)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid en voorzitter Legercommissie, vanaf 4 februari 1911 (nog in 1913)
  • lid Raad van Defensie, vanaf 1908

afgeleide functies, presidia etc. (2/12)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1920 tot maart 1921
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1919 tot maart 1920

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Was in 1917 afwezig bij de stemming over de voorstellen in eerste lezing van de grondwetsherziening
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over defensie-aangelegenheden, arbeidszaken, justitie en mijnbouw

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Voornaam woordvoerder van de antirevolutionairen in de Eerste Kamer
  • Werd in 1908 als eerste aanbevolen voor benoeming in de Hoge Raad, maar niet benoemd

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was getrouwd met een dochter van H. Visscher, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was landbouwer in de Haarlemmermeer

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1888 in het district Waalwijk verslagen door A.F. Vos de Wael (r.k.)
  • Werd in 1884 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de liberalen D. van Eck en A. Smit.
  • Versloeg in 1883 W.J. Snouck Hurgronje (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.