Mr. P.J.J. Hollingerus Pijpers

foto Mr. P.J.J. Hollingerus Pijpers
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Tot de Thorbeckiaanse (liberale) katholieken behorend lid van de Tweede Kamer, dat gedurende zijn vijf jaar durende lidmaatschap een nogal onopvallende rol speelde. Zoon van een Bredase conrector. Was voor hij in de Kamer kwam advocaat, raadslid en gedeputeerde. In 1869 werd hij door de conservatievere Luyben vervangen. Nadien nog wethouder van Breda en kantonrechter.

Thorbeckiaan
in de periode 1864-1869: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Joannes Jacobus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Breda, 26 januari 1816

overlijdensplaats en -datum
Breda, 17 januari 1886

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1864 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 20 september 1869 (voor het kiesdistrict Breda)
  • kantonrechter te Hulst, van 1 mei 1872 tot 1 juli 1874
  • kantonrechter te Helmond, van 1 juli 1874 tot 15 mei 1877

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in 1867 tegen de begroting van Buitenlandse Zaken
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bedankte in 1853 als lid van de gemeenteraad van Breda wegens zijn verkiezing tot lid van Provinciale Staten

uit de privésfeer
  • Overleed aan cystitis (blaasontsteking)
  • Zijn vader was medefirmant in de firma "Willem van Bergen", boekdrukkers te Breda (sinds 1805) en conrector van de latijnse school te Breda (1811-1819)

verkiezingen (3/8)
  • Werd in 1866 bij algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen F.H.H. Borret.
  • Versloeg in 1868 bij de algemene verkiezingen na herstemming F.H.H. Borret
  • Werd in 1869 bij de periodieke verkiezingen verslagen door A.F.X. Luyben

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.