Mr. C. van Heukelom

foto Mr. C. van Heukelom
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Medestander van Fransen van de Putte, die tot de leidende figuren van de vooruitstrevende liberalen in de Tweede Kamer kon worden gerekend. Was werkzaam in Nederlands-Indië en als afgevaardigde voor Amsterdam een bekwaam koloniaal woordvoerder. Hield zich ook bezig met handel, scheepvaart en nijverheid. Sprak niet zo vaak, maar was wel actief bij de schriftelijke voorbereiding. Vrolijke, gevatte man; populair bij zijn medeleden.

'pragmatisch' liberaal, Puttianen, liberaal
in de periode 1859-1880: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Cornelis

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Intimi spraken hem met zijn roepnaam 'Kees' aan, wat toen nog vrij uitzonderlijk was.

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 29 maart 1822

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 11 juli 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (jong-liberalen)
  • lid kiesvereniging "Grondwet" te Amsterdam
  • 'Puttiaan', van 1862 tot 1866 (getrouwen van I.D. Fransen van de Putte)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • mededirecteur "Nederlandsch-Indische Spoorweg Maatschappij"
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 3 september 1857 tot 1 september 1863
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 februari 1859 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 april 1877 tot 11 juli 1880 (voor het kiesdistrict Amsterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • regent van de gasthuizen te Amsterdam
  • heemraad "Overamstelschen of Oetewalerpolder"

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1879 tot mei 1879

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was koloniaal woordvoerder in de Tweede Kamer, medestander van Fransen van de Putte
  • Stemde in 1860 tegen de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In zijn huis vond soms overleg plaats van liberale Kamerleden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1866 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde verslagen
  • Versloeg in 1877 bij tussentijdse verkiezingen S.W. Josephus Jitta
  • Werd in 1879 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen J.A.N. Travalgino, A.H.M. van Berckel en J.R. Corver Hooft.

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Koloniën, 1862

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.