D. (Took) Heroma-Meilink

foto D. (Took) Heroma-Meilink
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Gewaardeerd lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, die onder meer een belangrijke rol speelde bij het debat over Algemene Bijstandswet. Intelligente dochter van een leraar. Trouwde met een arts, maar werd jong weduwe. Was twintig jaar maatschappelijk werkster en had als Kamerlid veel gezag als deskundige op gebied maatschappelijk werk, volksgezondheid en ontwikkelingssamenwerking. Uitstekend commissievoorzitter. Eindigde haar loopbaan als buitengewoon lid van de Raad van State.

PvdA
in de periode 1953-1978: lid Tweede Kamer, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Dieuke (Took)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • D. Meilink, tot 1936
  • D. Heroma-Meilink, vanaf 1936 (na huwelijk)

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 18 april 1908

overlijdensplaats en -datum
Amersfoort, 11 maart 1998

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • maatschappelijk werkster, van 1933 tot 1953
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1953 tot 10 mei 1971
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 15 september 1975 tot 1 januari 1978 (benoemd bij K.B. van 28 augustus 1975)

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • vicevoorzitter Uitkeringsraad Vervolgingsslachtoffers 1940-1945, vanaf 1973
  • voorzitter Uitkeringsraad Vervolgingsslachtoffers 1940-1945, omstreeks 1975

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter bijzondere commissie voor de ontwerp-wet hygiëne kampeerplaatsen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 juni 1966 tot februari 1969
  • voorzitter vaste commissie voor Ontwikkelingssamenwerking (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 maart 1970 tot 10 mei 1971

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Was in 1963 woordvoerster van haar fractie bij de behandeling van de ontwerp-Algemene Bijstandswet
  • Interpelleerde op 24 september 1970 staatssecretaris Van de Poel over het instellen van onderzoek naar de toestand van in tehuizen wonende bejaarden

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Tijdens de Bezetting zaten bij haar gezin in Dordrecht diverse joden ondergedoken
  • Haar echtgenoot was huisarts in Dordrecht en Indonesië (1947-1950), controlerend geneesheer bij de Raad van Arbeid en het GAK in Amsterdam. Hij was SDAP-raadslid in Dordrecht (1939-1941).

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.