Mr. J.E. Heeres

foto Mr. J.E. Heeres
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

Vooraanstaande en geleerde liberaal, die in 1913 het voorheen 'rechtse' district Leiden wist te 'veroveren' en daarna koloniaal woordvoerder van de Unie-liberalen werd. Hoogleraar koloniale geschiedenis in Delft en Leiden. Als voorzitter van de Liberale Unie streefde hij naar een fusie met de Vrijzinnig-Democratische Bond. Toen dat niet lukte, richtte hij de Democratische Partij op, die echter geen succes werd. Deed veel archiefonderzoek. Was in Leiden tevens gemeenteraadslid.

Liberale Unie
in de periode 1913-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Ernst

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zuidhorn (Gr.), 30 mei 1858

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 16 februari 1932

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot 1921
  • Democratische Partij, vanaf 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • hoogleraar 'geschiedenis van Nederlands-Indië en geschiedenis en methode der zending', Rijksuniversiteit Leiden, van 1 september 1902 tot oktober 1918 (benoemd 23 juni; op non-actief tijdens zijn Kamerlidmaatschap)
  • lid gemeenteraad van Leiden, van 5 september 1911 tot 4 september 1917
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Leiden)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/25)

  • lid bestuur Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, omstreeks 1918 tot oktober 1920
  • vicevoorzitter Unie voor Vrouwenbelangen, vanaf oktober 1920

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over koloniale aangelegenheden

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad in 1920 af als voorzitter van de Liberale Unie, nadat was besloten onderhandelingen te openen met de Vrij-Liberalen en de Economische Bond over verregaande samenwerking of fusie
  • Richtte in 1921 de Democratische Partij op

uit de privésfeer
Zijn vader was predikant

verkiezingen
  • Versloeg in 1913 P.E. Briët (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1917 L.L.H. de Visser (sdp)
  • Was in 1918 nummer twee op de kandidatenlijst in de kieskringen in Zuid-Holland, maar werd niet gekozen omdat jhr. W.Th.C. van Doorn via voorkeurstemmen een zetel veroverde

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.