Mr. W.J.C. van Hasselt

Vooruitstrevend en zelfstandig liberaal Tweede Kamerlid. Werd aanvankelijk opgeleid voor de geneeskunde, maar werd later jurist. Advocaat en rechter in Amsterdam. Na zijn Kamerlidmaatschap raadsheer in het Gerechtshof te Haarlem. Zette zich in voor de droogmaking van de Haarlemmermeer en hield zich onder meer bezig met geschiedkunde en genealogie. Eén van de oprichters van het literaire tijdschrift De Gids.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1848-1852: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Jan Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 9 januari 1795

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 2 maart 1864

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 4 juli 1848 tot 18 september 1848 (voor de steden, Amsterdam)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Edam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 maart 1852 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Haarlem, van 1 april 1852 tot 2 maart 1864

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/12)

  • lid en secretaris hoofdcommissie voor de belangen der Nederlandse Nijverheid op de Parijse wereldtentoonstelling, 1855
  • medewerker geschiedkundige tijdschriften

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Interpelleerde in 1849 minister Rijk over de verplaatsing van het Marine-instituut van Medemblik naar Den Helder
  • Keerde zich in 1850 tegen de Scheepvaartwetten van Van Bosse uit angst voor aantasting van de handel en nijverheid in Amsterdam

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Medeoprichter liberale Amstelsociëteit
  • Zijn moeder overleed al voor hij vier jaar was
  • Zijn vader was apotheker en fabrikant van chemicaliën en verfstoffen te Amsterdam

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1848 in de districten Hoorn en Edam gekozen. Opteerde voor Edam. Versloeg in Hoorn jhr. P. Opperdoes Alewijn en E.T. Scheltinga Winterberg.
  • Werd in 1850 in de eerste ronde gekozen in het district Hoorn
  • Was in 1854, 1856, 1857 en 1860 Tweede Kamerkandidaat in Amersfoort, maar kreeg daar slechts weinig stemmen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.