J.J. Hasselman

foto J.J. Hasselman
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Indische bestuurder uit een bekende Tielse familie. Na resident in Nederlands-Indië te zijn geweest, werd hij burgemeester van Tiel. Volgde in 1867 de na een parlementaire nederlaag afgetreden Trakranen op als minister van Koloniën in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt/Heemskerk. Tegenstander van veranderingen in de Indische landbouwpolitiek. In 1869 Tweede Kamerlid voor het district Tiel. In 1874 ging een tweede ministerschap net aan z'n neus voorbij. Hij werd toen lid van de Raad van State.

conservatief
in de periode 1867-1880: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Jerphaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nederhemert (Gld.), 21 oktober 1815

overlijdensplaats en -datum
Tiel, 27 maart 1895

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • minister van Koloniën, van 20 juli 1867 tot 4 juni 1868 (benoemd bij K.B. van 17 juli 1867)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1869 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict Tiel)
  • ambteloos, van 18 september 1871 tot 15 januari 1875
  • lid Raad van State, van 15 januari 1875 tot 12 augustus 1880 (benoemd bij K.B. van 31 december 1874)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vrijwel uitsluitend bezig met koloniale zaken

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1874 kandidaat voor het ministerschap op Koloniën, maar formateur Heemskerk gaf uiteindelijk de voorkeur aan W. van Goltstein. Werd enige tijd later benoemd tot lid van de Raad van State.

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van D.J. Steyn Parvé, lid Vertegenwoordigend Lichaam en Notabelenvergadering
  • Zijn vader was rijksontvanger te Herwijnen

verkiezingen
  • Was in 1864 verliezend kandidaat in het district Amsterdam
  • Werd in 1866 in het district Tiel verslagen door W.F.C. van Lidth de Jeude (cons.)
  • Versloeg in 1869 W.J. Knoop (lib.) en J.J. Teding van Berkhout (a.r.)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.