E.J. (Evert) Harmsen

foto E.J. (Evert) Harmsenvergrootglas

Fors gebouwde boer van de Veluwe met krachtig stemgeluid. Actief in de vereniging van vrije boeren, die zich tegen het Landbouwschap keerde. Kwam in 1963 met Koekoek namens de Boerenpartij in de Tweede Kamer, maar kreeg in 1968 ruzie met hem en vormde een eigen fractie. Verdediger van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Was ook wethouder in Apeldoorn. De partij Binding Rechts waarvan hij voorman was, nam zonder succes deel aan de Kamerverkiezingen van 1971.

Boerenpartij , groep-Harmsen (ex-BP)
in de periode 1963-1971: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Voornamen (roepnaam)

Evert Jan (Evert)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Steenderen (Gld.), 22 juli 1930

overlijdensplaats en -datum
Hoenderloo (gem. Apeldoorn), 23 oktober 2005

levensbeschouwing
  • Hervormd: opgevoed
  • geen godsdienst (later)

Partij/stroming

partij(en)
  • partijloos
  • Boerenpartij, van 1958 tot 27 juni 1968 (geroyeerd)
  • Binding Rechts, vanaf 19 oktober 1968

lid tussentijds gevormde fractie(s)
groep-Harmsen, van 27 juni 1968 tot 10 mei 1971

partij waarop werd gestemd
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

Hoofdfuncties/beroepen

  • landbouwer te Hoenderloo, tot 1966
  • lid gemeenteraad van Apeldoorn, van 4 september 1962 tot oktober 1988 (vanaf 1970 voor Binding Rechts)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 10 mei 1971
  • wethouder (van onder meer landbouw, huisvesting, vervoer, middenstand en recreatie) van Apeldoorn, van 6 september 1966 tot 5 september 1978
  • fractievoorzitter Groep-Harmsen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juni 1968 tot 10 mei 1971
  • eigenaar discotheek te Hoenderlo, omstreeks 1988

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende zaken, zoals financiën, economische zaken, buitenlandse zaken, volkshuisvesting en defensie

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was landbouwer

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Boer Harmsen"

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • F. van der Molen, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1970)
  • Trouw, 31 oktober 1988

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.