H. (Harm) Haken

foto H. (Harm) Haken

Strijdbaar communist, vrijgesteld partijbestuurder, later aannemer in Duitsland. Speelde een dominante rol in het gemeentebestuur van Finsterwolde dat volgens regering en parlement de zaken verwaarloosde. Dat leidde in 1951 tot het naar huis sturen van de gemeenteraad en de aanstelling van een regeringscommissaris. Was later lid van de Eerste Kamer. Zat in 1963 enige tijd in hechtenis vanwege betrokkenheid bij verzekeringsfraude na een brand in een CPN-gebouw in Finsterwolde.

CPN
in de periode 1958-1963: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Harm (Harm)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Finsterwolde, 25 februari 1919

overlijdensplaats en -datum
Sande (Dld.), 15 april 1972

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 5 juli 1950 tot 6 juni 1962
  • wethouder van Finsterwolde, van 1 september 1954 tot 4 september 1962
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 januari 1958 tot 5 juni 1963

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met economische zaken, landbouw, defensie en sociale zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in maart 1963 samen met drie andere Groningse communisten in hechtenis genomen vanwege valsheid in geschrifte in verband met de uitkering van verzekeringsgeld na brand in het CPN-huis te Finsterwolde. Nadat hij in april 1963 vervoegd in vrijheid was gesteld, betitelde de CPN de werkwijze van de officier van justitie als een tegen de partij gerichte actie. De CPN-bestuurders hadden aangevoerd dat het om een administratieve slordigheid zou zijn gegaan.
  • Werd in december 1963 door de rechtbank in Groningen tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof in Leeuwarden verminderde op 5 mei 1964 de straf tot acht weken, waarvan vier voorwaardelijk.

verkiezingen
  • Was in 1956 kandidaat in Groep III: Noord-Holland en Friesland

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.