Mr. J.H.L. (Leopold) Haffmans

foto Mr. J.H.L. (Leopold) Haffmans
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Katholieke voorman en opvallend Tweede Kamerlid in de negentiende eeuw. Afkomstig uit Horst en later kantonrechter in Venlo. Als redacteur van het Venloosch Weekblad een journalistieke tegenstander van de liberalen. In zijn blad werd een corruptieschandaal rond minister Betz onthuld. Werd door minister Jolles niet herbenoemd als kantonrechter en interpelleerde zelf de minister daarover. Als voorzitter van de katholieke Kamerclub tegenstander van Schaepman, die vanwege Haffmans buiten de 'club' bleef. Onberispelijk geklede man, die vaak op een prikkelende, uitdagende, maar ook wel gevatte wijze sprak en daardoor altijd veel toehoorders had.

conservatief (katholiek), Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1866-1896: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Hendrik Leopold (Leopold)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Horst (Lb.), 20 februari 1826

overlijdensplaats en -datum
Kessel (Lb.), 16 september 1896

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (11/16)

  • lid gemeenteraad van Venlo, omstreeks 1866
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 februari 1868 tot 20 september 1869 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • hoofdredacteur "Venloosch Weekblad", van 1868 tot 16 september 1896
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1869 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Venlo)
  • voorzitter R.K.-Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 november 1893 tot 20 mei 1896
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 16 september 1896 (voor het kiesdistrict Venlo)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1893 tot juli 1893
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1895 tot november 1895

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Interpelleerde op 26 februari 1872 minister Jolles over zijn niet-herbenoeming tot kantonrechter. Dat hij niet was herbenoemd, was volgens hem het gevolg van een politieke wraakactie. $B NC

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/7)
  • Ondertekende voor de verkiezingen van 1891 met 13 andere conservatief-katholieke Tweede Kamerleden een manifest waarin onder meer stelling werd genomen tegen het verbond met de antirevolutionairen en werd gepleit voor lagere defensielasten. Verder werd aangedrongen op herstel van het gezantschap bij de paus.
  • Nadat Haffmans in november 1893 voorzitter van was geworden van de katholieke Kamerclub woonde Schaepman daarvan geen vergaderingen meer bij
  • Trad in mei 1896 af als voorzitter van de R.K.-Kamerclub vanwege kritiek op zijn bijtende commentaren in het Venloosch Dagblad

uit de privésfeer
  • Zijn vader was griffier bij het vredesgerecht te Horst en schepen van Horst
  • Zijn broer Frans was burgemeester van Broekhuizen
  • Zijn broer Eugène was gedeputeerde van Limburg. Hij stelde zich na het overlijden van Leopold kandidaat voor de Tweede Kamer, maar werd verslagen door mgr. Nolens.

verkiezingen (3/12)
  • Werd in 1888 met ruim 91 procent van de stemmen gekozen (2 tegenkandidaten)
  • Versloeg in 1891 C. Houben. Kreeg bijna 66 procent van de stemmen.
  • Werd in 1894 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Limburgs grote mond"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.