J. (Jan) ter Haar jr.

foto J. (Jan) ter Haar jr.
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Amsterdamse koopman die in de jaren dertig van de twintigste eeuw Eerste Kamerlid was voor de CHU. Afkomstig uit een oud Amsterdams koopmansgeslacht. Was bijna veertig jaar gemeenteraadslid van Amsterdam en daarnaast negen jaar wethouder. Bekleedde diverse bestuursfuncties in de hoofdstad. Voorzitter van de notabelensociëteiten 'Doctrina' en 'Groote Club'.

CHU
in de periode 1930-1941: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Joannes (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 18 augustus 1868

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 12 oktober 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • wethouder (van gemeentebedrijven en handelsinrichtingen) van Amsterdam, van 13 september 1927 tot 19 september 1929
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 juli 1930 tot 12 oktober 1941
  • wethouder (van handelsinrichtingen, bad-, was- en zweminrichtingen en de schoonmaakdienst) van Amsterdam, van 5 april 1934 tot 3 september 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • regent/voorzitter Burgerweeshuis te Amsterdam
  • voorzitter Nationaal Comité van Oranje

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 11 maart 1936 tot 16 juni 1936
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1939 tot 19 december 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder andere bezig met verkeer en waterstaat, economische zaken, Indische aangelegenheden en financiën

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1924 tot een groep in de CHU ('goedgezinden') die zich keerde tegen de koers van de partij en die onder meer om krachtiger steun voor de bezuinigingspolitiek van Colijn vroeg
  • Werd in april 1934 tot wethouder benoemd vanwege uitbreiding van het college met een zesde wethouder

uit de privésfeer (3/4)
  • Een zoon van hem was burgemeester van Haskerland (1948-1950), Fijnaart en Heijningen (1950-1955) en Doorn (1955-1969)
  • Zijn schoonvader was predikant
  • Zijn vader was koopman in garens en manufacturen (firma B. ter Haar Jzn.) en bankier

verkiezingen
  • Eindigde bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1913 in het district Amsterdam V als derde achter Th.M. Ketelaar (vd) en A.H. Gerhard (sd)
  • In 1929 kandidaat in en in 1935 en 1937 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.