S.M.H. (Hugo) van Gijn

foto S.M.H. (Hugo) van Gijn
Bron: Onze Afgevaardigden

Rijke, filantropische Dordtse houthandelaar, vooraanstaande vrijmetselaar en liberaal politicus. Vrijzinnig-protestant die als bestuurder veel heeft betekend voor Dordrecht. Als afgevaardigde kwam hij vooral op voor de belangen van zijn eigen district en woonplaats, en sprak hij vaak over marine-aangelegenheden.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1889-1909: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Simon Marius Hugo (Hugo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 8 oktober 1848

overlijdensplaats en -datum
Dordrecht, 24 september 1937

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie (na 1901)

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1909 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 april 1889 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • wethouder van Dordrecht, van 5 februari 1884 tot 31 maart 1891
  • lid gemeenteraad van Dordrecht, van maart 1877 tot september 1895

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • grootmeester-nationaal Orde der Vrijmetselaren in Nederland, vanaf 16 december 1906
  • dijkgraaf polder Wieldrecht, vanaf november 1891 (nog in 1907)

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1903 tot februari 1904

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak veelal over zaken betreffende zijn district (Dordtse waterwegen, tram Hoeksche Waard, verbetering Hollandsch Diep etc.) en over marine-aangelegenheden
  • Pleitte regelmatig voor de totstandkoming van een waterverbinding van Dordrecht naar zee

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn moeder was een nicht van A. Blussé en P. Blussé van Oud-Alblas
  • Zijn vader was houthandelaar (firma "Kuijl en Van Gijn")
  • Oprichter van de Johanna Heilina-stichting

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1905 A.S. Talma (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1897 en 1901 Mr. J.M. Rens (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1894 A. Kuyper (arp) na herstemming

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.