L. de Groot

foto L. de Groot
bron: Gemeentearchief Rotterdam

Middenstander (schilder) die in 1918 dankzij de toenmalige regels over voorkeurstemmen vrij onverwacht voor de Economische Bond van Treub in de Tweede Kamer kwam. Werd na de fusie van de liberale partijen woordvoerder economische zaken van de Vrijheidsbond in de Tweede Kamer. Speelde echter vooral een belangrijke rol in de Rotterdamse gemeentepolitiek waarin hij namens de liberalen twee periodes als wethouder van onderwijs optrad. Belangrijke middenstandsvoorman in het interbellum.

Economische Bond, Neutrale fractie, Vrijheidsbond
in de periode 1918-1925: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Lourens

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 21 oktober 1874

overlijdensplaats en -datum
Bilthoven (gem. De Bilt), 4 november 1963

begraafplaats en -datum
Rotterdam-Kralingen, 8 november 1963

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Economische Bond, van 1917 tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 16 april 1921 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • lijst-Ter Hall/Staalman, 1925

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Neutrale Fractie, van 27 september 1918 tot 16 april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juni 1922
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 januari 1924 tot 15 september 1925
  • wethouder (van onderwijs en volksontwikkeling) van Rotterdam, van 5 september 1939 tot 7 april 1942
  • lid Raad van Advies gemeentebestuur Rotterdam, van 1 juni 1945 tot 9 november 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/18)

  • voorzitter Raad voor het Reiswezen
  • lid diverse Staatscommissies

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over economische zaken, arbeidszaken, P.T.T.-aangelegenheden, pensioenen en financiën

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was kunstschilder

verkiezingen
  • Werd in 1918 via voorkeurstemmen gekozen. Hij stond tiende (laatste) op de kandidatenlijst in de kieskringen V t/m VIII (Zuid-Holland) en kreeg vier stemmen meer dan de nummer drie van de lijst, E.G. Schürmann (387 tegen 383 stemmen).
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1925 derde op de kandidatenlijst van de lijst-Ter Hall/Staalman

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.