Mr.dr. H.A.G. (Henri) van Groenendael

foto Mr.dr. H.A.G. (Henri) van Groenendael
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

In Midden-Limburg geboren katholiek Tweede Kamerlid dat in 1919 uit zijn fractie werd gezet, vanwege zijn sympathie voor de afscheidingsbeweging in Limburg. Voor hij Kamerlid werd griffier van de Staten van Overijssel. Volgde in 1916 in het district Weert Victor de Stuers op. Nam in 1922 zonder succes met een eigen lijst deel aan de verkiezingen.

Algemeene Bond (RKSP), fractie-Van Groenendael (ex-RK)
in de periode 1916-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Henricus Antonius Godefridus (Henri)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nunhem (Lb.), 21 augustus 1874

overlijdensplaats en -datum
Brussel (België), 22 mei 1944

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken), tot 1 oktober 1919

lid tussentijds gevormde fractie(s)
fractie-Van Groenendael, van 1 oktober 1919 tot 24 juni 1922

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • griffier Staten van Overijssel, van 1 juli 1908 tot 1 september 1917
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 mei 1916 tot 24 juli 1922 (in 1916-1918 voor het kiesdistrict Weert)
  • leraar staatsinrichting, R.K. Hogere Burgerschool "Rolduc" te Kerkrade, van 1917 tot 1922

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met waterstaat, posterijen en mijnwezen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/7)
  • Werd op 1 oktober 1919 ten gevolge van zijn pro-Belgische houding in 1918 geroyeerd als lid van de R.K.-fractie
  • Legde op 14 oktober 1919 in de Tweede Kamer een verklaring af, waarin hij probeerde te ontzenuwen dat hij in juni 1919 in Brussel steun had gegeven aan de beweging voor het houden van een volksraadpleging in Limburg
  • Was na zijn royement als lid van de R.K.-fractie veelvuldig afwezig

uit de privésfeer
Was gehuwd met een Belgische

anekdotes en citaten
  • Vanwege zijn steun aan een volksstemming over de annexatie van Limburg door België kwam hij in de Kamer volstrekt geïsoleerd te staan. Eenmaal wist hij zich daaraan te onttrekken, doordat hij zichzelf als enige aanwezige bij een vergadering tot rapporteur over een wetsvoorstel verkoos.

verkiezingen
  • Werd in 1916 gekozen als opvolger van De Stuers door, na herstemming, mr. W.F.W. Kolkman, burgemeester van Weert, te verslaan
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.