Mr. P. Gouverneur

Weinig opvallend gematigd liberaal Tweede Kamerlid uit Oudenbosch in de periode voor en na 1848. Behoorde vóór 1848 tot de oppositie, maar sprak zich in 1845 uit tegen het voorstel van de Negenmannen. Wel voorstander van rechtstreekse verkiezingen. Sprak vooral over financiële en juridische onderwerpen.

moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1839-1852: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Paulus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oudenbosch, 14 december 1786

overlijdensplaats en -datum
Breda, 12 maart 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat of gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1839 tot 18 oktober 1848 (voor Noord-Brabant)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 5 november 1850 tot 5 juli 1853 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 februari 1851 tot 28 januari 1852 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • kantonrechter te Breda, van 1 maart 1852 tot 12 maart 1860
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 maart 1852 tot 20 september 1852 (voor het kiesdistrict Tilburg)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • secretaris-penningmeester heemraadschap van de Mark en de Dintel
  • president Militieraad te Breda

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter eerste Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1848 tot juni 1848

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Behoorde in 1845 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel inzake onteigening ten algemene nutte stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 20 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 vóór de wetsvoorstellen tot Grondwetsherziening

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vanaf maart 1852 afwezig wegens ziekte

uit de privésfeer
Zijn vader was schipper

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1850 bij de algemene verkiezingen niet gekozen in het district Breda. Kreeg 774 stemmen (17 procent).
  • Versloeg in januari 1851 bij een tussentijdse verkiezing L.A. Lightenvelt na herstemming
  • Werd in 1852 bij de periodieke verkiezingen na herstemming verslagen door C.C.A. Beens (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.