Mr. A.M. (Anneke) Goudsmit

foto Mr. A.M. (Anneke) Goudsmit
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Advocate uit Amsterdam, die in 1967 lid van de eerste fractie van D66 in de Tweede Kamer werd. Had als bekwaam juriste en vasthoudend debatster al snel een goede naam als parlementariër. Pleitbezorgster van vrouwenemancipatie en betrokken bij initiatiefvoorstellen op het gebied van staatkundige vernieuwing. In 1971 ministerskandidaat voor Justitie in het schaduwkabinet van PvdA, D66 en PPR. Weigerde in 1973 staatssecretaris te worden onder Van Agt vanwege diens standpunt over abortus. Verliet eind 1974 de Tweede Kamer toen zij van haar fractie onvoldoende ruimte kreeg zich afkeurend uit te laten over Van Agts beleid. Werd later rechter in Amsterdam.

D66
in de periode 1967-1974: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Anneke Mary (Anneke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 juli 1933

3.

Partij/stroming

partij(en)
D'66 (Democraten 1966), vanaf 24 oktober 1966

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 1 december 1974
  • advocaat (samen met mr. W. Kingma) te Amsterdam, van 1975 tot 1 juni 1992
  • raadsheer Gerechtshof te Amsterdam, van 1 juni 1992 tot 1996

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/10)
  • lid bestuur Administratiekantoor Perscombinatie
  • lid Scheidsgerecht, Nationale Ziekenhuisraad

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp Wijziging van de Medische Tuchtwet (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 oktober 1971 tot januari 1972
  • plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 december 1972 tot 1 december 1974

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Diende in 1972 met Hans van den Doel (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in tot wijziging van de Zondagswet (verplichte zondagopenstelling van door gemeenten gesubsidieerde sportaccommodaties). Dit voorstel werd in 1975 door Jurgens (PPR) en Franssen (PvdA) door het parlement geloodst.
  • Een door haar in 1973 ingediend (en aangenomen) amendement leidde ertoe dat in de regeling van de voorlopige hechtenis werd vastgelegd dat een verdachte erop moet worden gewezen dat hij bij verhoor niet verplicht is te antwoorden.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/7)
  • Maakte in november 1972 als kandidaat-bewindsvrouw deel uit van het deelkabinet Den Uyl
  • Was in 1973 kandidaat-staatssecretaris van Justitie, maar zij trok zich één dag voor de beëdiging terug omdat ze vreesde niet goed te kunnen samenwerken met Van Agt. Mogelijk speelde de ook de eventuele gratiëring van Duitse oorlogsmisdadigers mee.
  • Gaf haar Kamerzetel op uit onvrede met het abortusbeleid van minister Van Agt en omdat haar fractie weigerde een motie te ondersteunen waarin het voornemen om in te grijpen bij de Abortuskliniek 'Bloemenhove' werd afgewezen.

uit de privésfeer
  • In de oorlog was zij samen met haar broer vanaf juni 1943 ondergedoken in Amsterdam. Van februari 1944 tot 1945 met broer en ouders.
  • Zij bleef naast haar Kamerlidmaatschap actief in de advocatuur

anekdotes en citaten
  • In het debat over mogelijke vrijlating van de Drie van Breda op 29 februari 1972 zei zij: "Is eigenlijk het feit dat de Minister van Justitie zo geschokt was door de hearing [van de Tweede Kamer] niet het zwaarste verwijt dat hem gemaakt kan worden?"

niet-aanvaarde politieke functies
  • staatssecretaris van Justitie, mei 1973 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.