Mr. H.M.A. baron van der Goes van Dirxland

foto Mr. H.M.A. baron van der Goes van Dirxland
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Baron uit Den Haag, die werkzaam was bij de Staatsspoorwegen en op Java directeur van een spoorwegmaatschappij. Na zijn repatriëring twee jaar Tweede Kamerlid voor het district Den Haag. De Staten van Zuid-Holland kozen hem in 1888 tot Eerste Kamerlid. Bracht als Kamerlid volgens het Handelsblad spaarzaam 'heldere' adviezen uit. Schoonzoon van Fransen van de Putte en zoon van een minister van Buitenlandse Zaken.

liberaal
in de periode 1886-1890: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Henri Maarten Anton

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 30 november 1841

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 januari 1890

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • chef van mouvement, Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ("S.S."), van 1870 tot 1881
  • directeur Semarang-Joana Stoomtram (Java, Ned.-Indië), van 1881 tot 1883
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 29 januari 1890 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Indisch Genootschap, omstreeks 1888
  • voorzitter Maatschappij van fabrieks- en handwerksnijverheid, januari 1890

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in Tweede en Eerste Kamer met name over Indische zaken en waterstaat (m.n. spoorwegaangelegenheden)

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Gehuwd met een kleindochter van W.J. Junius van Hemert, Kamerlid en staatsraad

verkiezingen
  • Werd in 1886 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg o.a. de conservatieven W. Wintgens en jhr. C.A. van Sypesteyn.
  • Werd in 1887 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg o.a. J. Canter Visscher
  • Werd in 1888 verslagen door de conservatief R.J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis en na herstemming door de antirevolutionair L.J.S. van Kempen en de liberaal L.G. Greeve

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.