C. (Cor) Geugjes

foto C. (Cor) Geugjes
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Communistische voorman uit de Zaanstreek. Actief in het verzet en na de oorlog bestuurder van de (communistische) vakbond en directeur van 'de Waarheid'. Op politiek gebied gemeenteraadslid in Zaandam en Eerste Kamerlid. Bezocht vaak congressen van zusterpartijen van de CPN. Brak in 1958 met zijn partij en sloot zich aan bij de Brug-groep.

CPN
in de periode 1952-1957: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Cornelis (Cor)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Koog aan de Zaan, 30 januari 1922

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 16 april 1982

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), tot januari 1958 (geroyeerd)
  • Brug-groep
  • PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • lid gemeenteraad van Zaandam, van 2 september 1946 tot 20 december 1950
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 juli 1952 tot 3 juli 1956
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1954 tot 16 november 1956
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 12 december 1957
  • fractievoorzitter CPN Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 januari 1957 tot 12 december 1957

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met financiën, economische zaken, verkeer, defensie, overzeese gebiedsdelen en buitenlandse zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Kwam in december 1957 samen met B. Brandsen in conflict met de CPN-leiding over de door het bestuur genomen maatregelen tegen een bestuurder (A. Verreijt) in Tilburg. Werd ontheven van zijn functie als directeur van "De Waarheid". Nam ontslag als partijbestuurder en Eerste Kamerlid.

uit de privésfeer
  • Hij was actief in het verzet in de Zaanstreek en daar leider van de illegale CPN
  • Ook zijn jongere broer Siep was in de Zaanstreek een vooraanstaande CPN-bestuurder
  • Overleed ten gevolge van een ongeval

verkiezingen
  • In 1952, 1955 en 1956 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland
  • Was in 1959 Tweede Kamerkandidaat voor de lijst-Wagenaar ('Brug-groep')

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.