C.V. Gerritsen

foto C.V. Gerritsen

Graanhandelaar die als radicaal-liberaal in het district Leeuwarden tot Tweede Kamerlid werd gekozen. Bracht een initiatiefwet tot stand over de eedskwestie. Was tevens gemeenteraadslid en later drie jaar wethouder in Amsterdam. Echtgenoot van Aletta Jacobs. Overleed kort nadat hij in 1905 opnieuw tot Tweede Kamerlid was gekozen.

Radicale Bond
in de periode 1893-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Carel Victor

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amersfoort, 2 februari 1850

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 5 juli 1905

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Radicale Bond, van 6 november 1892 tot 17 maart 1901
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), vanaf 17 maart 1901

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 februari 1893 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • wethouder (van armenzorg, handelsinrichtingen en pensioenbureau) van Amsterdam, van 6 september 1899 tot 2 september 1902
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 3 juli 1901 tot 5 juli 1905 (voor het kiesdistrict Amsterdam IX)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam, omstreeks 1901
  • voorzitter Commissie van Bijstand Bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, omstreeks 1901

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder andere over belastingen, traktementen, pensioenen en onderwijs
  • Diende in 1895 een initiatiefwetsvoorstel in om het mogelijk te maken dat gemeenteraadsleden en statenleden de belofte i.p.v. eed aflegden; dit voorstel werd in 1896 wet

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Legde in 1881 als raadslid in Amersfoort onder protest de eed af
  • Was in 1881 de eerste radikaal-liberaal in de Amsterdamse gemeenteraad

uit de privésfeer
Echtgenoot van Aletta Jacobs

verkiezingen (3/6)
  • Was in 1901 bij tussentijdse verkiezingen in het district Amsterdam IX Tweede Kamerkandidaat, maar werd in de eerste ronde verslagen door H. Bijleveld (arp) en P.J. Troelstra (sdap)
  • Werd in 1905 in het district Den Helder gekozen tot Tweede Kamerlid na een overwinning op A.P. Staalman (cdp), maar overleed voor zijn beëdiging
  • Eindigde in 1905 in het district Schoterland als derde achter G.L. van der Zwaag (soc.) en J. Huizinga (arp). Kwam 13 stemmen tekort om de tweede ronde te halen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.