Mr. J. van Gennep

foto Mr. J. van Gennep
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Voormalige redacteur van liberale bladen in Nederlands-Indië, die voor Rotterdam Tweede Kamerlid was. Oefende in Batavia als advocaat ook een rechtspraktijk uit. Na terugkeer in Nederland wethouder van Rotterdam. In de Tweede Kamer Indisch specialist, die gemakkelijk maar soms wat lang sprak. Kleine, frêle gestalte. Was ook enige jaren Eerste Kamerlid, maar keerde later terug naar de 'overzijde'. Besloot zijn loopbaan als staatsraad.

liberaal, Liberale Unie, oud- of vrije liberalen
in de periode 1878-1911: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 14 februari 1830

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 8 juni 1911

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1878 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 8 november 1888 tot 4 januari 1894
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 5 april 1897 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Raad van State, van 1 mei 1897 tot 8 juni 1911 (benoemd bij K.B. van 5 april 1897)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, omstreeks 1888 en nog in 1901
  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Rhijn-Spoorweg Maatschappij, omstreeks 1888

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1887 tot februari 1888

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Zowel in de Tweede Kamer als in de Eerste Kamer hield hij zich hoofdzakelijk met koloniale aangelegenheden bezig

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rechter en vicepresident van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam
  • Een zoon van hem was lid van de Volksraad van Nederlands-Indië

anekdotes en citaten
  • Verscheen enige jaren met een donkerkleurige pruik op zijn kale hoofd, en was toen volgens een journalist onherkenbaar.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.