W.J. Geertsema

foto W.J. Geertsema
bron: Onze Afgevaardigden

Liberaal negentiende eeuws Tweede Kamerlid, zoon van minister J.H. Geertsema en grootvader van Molly Geertsema. Doorliep een ambtelijke loopbaan in Nederlands-Indië en was daarna tabaksondernemer op Java. Na terugkeer in Nederland Tweede Kamerlid voor het district Enschede en later voor een Amsterdams district. Was tevens gemeenteraadslid in de hoofdstad. Was zeer actief in het Nederlandse bedrijfsleven en stond bekend als een man met een grote overredingskracht.

oud- of vrije liberalen
in de periode 1888-1901: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 31 maart 1845

overlijdensplaats en -datum
Driebergen, 7 augustus 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • bankier firma "Geertsema, Feith en Co." te Amsterdam, van 1887 tot 7 augustus 1902
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Enschede)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 18 november 1891 tot 5 september 1893
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 oktober 1897 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Amsterdam VI)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/13)

  • directeur Instituut voor Doofstommen te Groningen, departement Amsterdam
  • penningmeester hoofdcommissie van ingezetenen voor de feestelijke ontvangst van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam bij gelegenheid van Harer Majesteits inhuldiging binnen Amsterdam in 1898

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak hoofdzakelijk over Indische Zaken in de Tweede Kamer

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1891 J.H.A.M. Essink (r.k.) na herstemming
  • Was bij de algemene verkiezingen in 1894 en 1897 geen Tweede Kamerkandidaat
  • Werd in 1897 bij tussentijdse verkiezingen in het district Amsterdam VI gekozen. Behaalde bij de herstemming evenveel (1225) stemmen als Th. Heemskerk (arp), waardoor Geertsema op grond van de Kieswet, als oudste, was gekozen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.