P.B.J. Ferf

foto P.B.J. Ferf
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Progressieve liberaal van Friese afkomst, die na een opleiding tot notaris al op 25-jarige leeftijd burgemeester werd van Westzaan en een jaar later tevens van Koog aan de Zaan. Daarna vijfentwintig jaar gedeputeerde van Noord-Holland en eenentwintig jaar lid Tweede Kamer als afgevaardigde van Hoorn voor de Liberale Unie. Aanhanger van Tak van Poortvliet, die toch voor de Kieswet-Van Houten stemde. Woordvoerder over landbouw en visserij en in de Eerste Kamer over binnenlands bestuur.

liberaal, Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen'
in de periode 1891-1916: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Boele Jacobus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bergum (gem. Tietjerksteradeel, Frl.), 9 januari 1854

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 april 1916

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot september 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen o.l.v. Pyttersen)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 maart 1912 tot 7 januari 1916 (voor Noord-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 18 maart 1912 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 oktober 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 5 juli 1888 tot 22 februari 1912
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1886 tot 22 februari 1912 (voor het kiesdistrict Zaandam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • functies op het gebied van landbouw en andere openbare instellingen
  • diverse commissariaten

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • De commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven uit de Eerste Kamer hield zijn toelating een dag op, omdat hij geen melding had gedaan over het voorkomen op lijst van hoogstaangeslagenen. De Kieswet vorderde dat, hoewel hij ook als oud-gedeputeerde verkiesbaar was.
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met kleinere onderwerpen op het gebied van financiën en binnenlands bestuur

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd al op 15 december 1885 tot Statenlid gekozen in een tussentijdse vacature, maar pas na de reguliere verkiezingen beëdigd

uit de privésfeer
  • Een broer van hem was burgemeester van Franeker
  • Zijn vader was griffier bij het kantongerecht te Bergum en wethouder van Tietjerksteradeel (1868-1876)

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1909 C.D. Wesseling (rk) na herstemming
  • Versloeg in 1905 J.N.J.E. Thijssen (rk)
  • Versloeg in 1901 F.J.A.M. Wierdels (rk)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.