W.A. baron van der Feltz

foto W.A. baron van der Feltz
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Liberaal Tweede Kamerlid uit Drenthe dat landerijen bezat in Gelderland en Assen. Was tweeëntwintig jaar burgemeester van de Drentse hoofdstad. Sprak in de Kamer onder meer over onderwijs, binnenlands bestuur en justitie. Kalme, vriendelijke man, die tijdens zijn redevoeringen altijd bewegingen met zijn rechterhand maakte. Oprichter van de Nederlandse Protestantenbond, een verband van vrijzinnig protestanten.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1877-1894: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Warmold Albertinus

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Jhr. W.A. van der Feltz, tot 21 februari 1882

geboorteplaats en -datum
Epe, 1 maart 1824

overlijdensplaats en -datum
Assen, 2 december 1910

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/10)

  • lid gemeenteraad van Assen, omstreeks 1857 tot 1887
  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 7 juli 1874 tot 3 juli 1898 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 december 1877 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Assen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Staatscommissie ter voorbereiding van de dienstplichtwet (Staatscommissie-Bergansius), van 10 juni 1888 tot mei 1890
  • lid Raad van Commissarissen De Nederlandsche Bank, van 15 mei 1889 tot 22 april 1907

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1892 tot november 1892
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1893 tot januari 1894

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijs, binnenlands bestuur, justitie en waterstaat

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1884 tot Eerste Kamerlid gekozen, nadat H. van Lier daarvoor had bedankt. Ook hij nam echter zijn benoeming niet aan.

uit de privésfeer
  • Medeoprichter van de Nederlandse Protestantenbond
  • Zijn vader was notaris, schout en burgemeester van Epe, dijkgraaf van De Veluwe en lid van Provinciale Staten van Gelderland
  • Zijn broer Jan was gedeputeerde van Gelderland, zjn broer Jacobus was burgemeester van Voorst en eveneens gedeputeerde van Gelderland

verkiezingen
  • Versloeg in december 1877 J.W.J. baron de Vos van Steenwijk na herstemming
  • Werd in 1879, 1883, 1884, 1886 en 1887 met ruime meerderheid gekozen
  • Versloeg in 1888 en 1891 D.P.D. Fabius (arp)

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Eerste Kamer, november 1884 (benoeming niet aanvaard)

predicaten/adellijke titels
  • baron, 21 januari 1882

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.