Dr. W. (Willem) Everts

foto Dr. W. (Willem) Everts
bron: Onze Afgevaardigden

Priester en docent die afgevaardigde voor het district Roermond was. Zoon van een burgemeester. Werd opgeleid aan het seminarium van Rolduc en in 1851 tot priester gewijd. Leraar klassieke en moderne talen en later directeur van Rolduc. Doceerde veelal in het Frans en speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling van Rolduc als onderwijsinstelling. In de Kamer een bescheiden onderwijswoordvoerder van de katholieken, die beknopt maar ook wat poëtisch sprak.

Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1893-1900: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Willem (Willem)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Sevenum (Lb.), 8 maart 1827

overlijdensplaats en -datum
Roermond, 8 juni 1900

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • docent klassieke en moderne talen, Klein-Seminarie te Rolduc (Kerkrade), van 1852 tot 1868
  • directeur Klein-Seminarie te Rolduc (Kerkrade), van 1 juni 1868 tot september 1893
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 november 1893 tot 19 maart 1894 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 8 juni 1900 (voor het kiesdistrict Roermond)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • kanunnik, Kapittel van de kathedraal te Roermond, van 1883 tot 8 juni 1900
  • huisprelaat van Z.H. Paus Leo XIII, 1891

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erekamerheer van Z.H. paus Pius IX en paus Leo XIII, vanaf 1876

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over onderwijsaangelegenheden

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was assessor (1827) en burgemeester van Horst en Sevenum (1830) en, na de splisting van de gemeente, burgemeester van Sevenum (1837). De familie Everts was een voorname familie, die vrij veel landbouwgronden bezat.

anekdotes en citaten
  • Legde de eed als Kamerlid af in zijn paarse prelaten-mantel

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.