Mr. D. Engelberts

foto Mr. D. Engelberts
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Antirevolutionair uit Zutphen, die na de verkiezingsoverwinning van de rechterzijde in 1888 Tweede Kamerlid was. Verloor in 1891 echter zijn zetel. Twee jaar later kozen de Staten van Gelderland hem tot Eerste Kamerlid. Doorliep na advocaat te zijn geweest een loopbaan bij de rechterlijke macht, die hem in Limburg, Zeeland en Drenthe deed belanden.

ARP, antirevolutionair
in de periode 1888-1897: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Derck

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zutphen, 17 maart 1852

overlijdensplaats en -datum
Assen, 27 juni 1913

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te Assen, van 1 november 1909 tot 27 juni 1913
  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te Zierikzee, van 1 april 1904 tot 1 november 1909
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1893 tot 13 januari 1897 (voor Gelderland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1891 (voor het kiesdistrict Zutphen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid bestuur Vereeniging "Talitha Kumi", protestantse vereniging voor verwaarloosde en verlaten meisjes te Zetten, omstreeks 1890

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1896 tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten
  • Sprak in de Eerste Kamer enkele malen bij de behandeling van de justitie-begroting en bij de behandeling van twee wetsvoorstellen over binnenlands bestuur

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was griffier en kantonrechter te Lochem

verkiezingen
  • Versloeg in 1888 S.M.S. de Ranitz (lib.)
  • Werd in 1891 verslagen door H. Goeman Borgesius (lib.)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.