Jhr.Mr. P.J. Elout van Soeterwoude

foto Jhr.Mr. P.J. Elout van Soeterwoude
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vrome volgeling en vriend van Groen van Prinsterer en voorman van de antirevolutionairen in de negentiende eeuw. Speelde als voorzitter van de commissie die het petitionnement voorbereidde een belangrijke rol bij het verzet tegen de Schoolwet van Kappeyne van de Coppello. Bekleedde in Den Haag functies in de rechterlijke macht en was tien jaar staatsraad. Tweede Kamerlid in 1853-1862 en 1879 en Eerste Kamerlid in 1886-1887. In de Tweede Kamer sprak hij vaak over buitenlandse zaken. Zoals veel negentiende-eeuwse politici erg zelfstandig handeldend. Zoon van een minister.

antirevolutionair
in de periode 1853-1887: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 11 augustus 1805

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 oktober 1893

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij), vanaf 1879

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 september 1862 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • ambteloos, van 1 april 1874 tot 16 september 1879
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1879 tot 21 december 1879 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 juli 1879 tot 19 december 1879
  • ambteloos, van 21 december 1879 tot 11 januari 1886
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 januari 1886 tot 17 augustus 1887 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 5 december 1887 (voor de provincie Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • ondervoorzitter Commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, van 9 augustus 1866 tot 1874
  • voorzitter commissie van voorbereiding Volkspetitionnement tegen de Schoolwet, 1878

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)
  • lid afdeling Justitie (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1861 tot de 17 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden
  • Interpelleerde in 1879 minister Van Lynden van Sandenburg over het overleggen van stukken inzake de ministeriële crisis

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Nam in december 1879 ontslag als Tweede Kamerlid vanwege zijn vergevorderde leeftijd
  • Zat in augustus 1887 de Verenigde Vergadering voor tot sluiting van de zitting 1886/1887
  • Naar hem werden vele Christelijke lagere scholen genoemd

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1856 C. Schiffer (cons.)
  • Versloeg in 1860 A. Korteweg (cons.) na herstemming
  • Versloeg in 1879 bij tussentijdse verkiezingen in het district Leiden L.M. de Laat de Kanter (lib.)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 14 maart 1854

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.