Mr. P. Droogleever Fortuyn

foto Mr. P. Droogleever Fortuyn
bron: Gemeentearchief Rotterdam

Bekwame, welgestelde zakenman en liberaal gemeentebestuurder in de eerste helft van de twintigste eeuw. Na advocaat en bankdirecteur te zijn geweest wethouder van volkshuisvesting van Den Haag. In die functie maakte hij zich onder meer sterk voor aanleg van het Zuiderpark. Werd in 1925 Tweede Kamerlid en in 1928 volgde hij de plotseling overleden Wytema op als burgemeester van Rotterdam. Zat later ook drie jaar in de Eerste Kamer. Zowel in Den Haag als Rotterdam door politieke tegenstanders zeer gerespecteerd. Als VNG-voorzitter krachtig strijder voor gemeentelijke autonomie. Voetballiefhebber en oud-bondsbestuurder: in 1937 verrichtte hij de opening van het Feyenoord-station.

Vrijheidsbond
in de periode 1925-1938: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, burgemeester van Rotterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Pieter

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Naam bij beschikking van de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam van 28 juni 1912 veranderd van 'Drooglever Fortuijn' in 'Droogleever Fortuyn'

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 28 december 1868

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 september 1938

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • wethouder (van openbare werken en volkshuisvesting) van 's-Gravenhage, van 2 september 1919 tot 16 juli 1923
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 17 september 1929
  • burgemeester van Rotterdam, van 15 oktober 1928 tot 6 september 1938 (benoemd bij K.B. van 12 september 1928)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1932 tot 6 september 1938
  • fractievoorzitter "Vrijheidsbond" Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1935 tot 6 september 1938

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Raad van Defensie, vanaf 4 december 1929 (nog in 1933)
  • voorzitter VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), van juni 1932 tot 6 september 1938

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 maart 1937 tot 21 september 1937
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 december 1937 tot 22 maart 1938

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid (K)NVB

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over onderwerpen op het terrein van de koloniën (met name Suriname), justitie, verkeer en omroep
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met justitie, binnenlandse zaken, financiën, Surinaamse aangelegenheden en handel en nijverheid

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als wethouder van openbare werken en volkshuisvesting bevorderde hij woningbouw in onder meer Duindorp en Spoorwijk, was hij verantwoordelijk voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de stations Hollands Spoor en Staatsspoor en voor verbreding van de Rijswijkseweg.
  • Als burgemeester zette hij zich met name in voor de belangen van de Rotterdamse haven, waarvan de positie door de economische wereldcrisis ernstig werd bedreigd. Ook maakte hij zich sterk voor de aanleg van de Maastunnel.

uit de privésfeer
  • Als voetballiefhebber was hij altijd aanwezig op de tribune bij belangrijke wedstrijden
  • Zijn vader was leraar aan een HBS en aan de Indische Instelling te Delft en directeur en commissaris van enkele N.V.'s
  • Zijn moeder overleed 7 februari 1872. Hij was toen nog geen vier jaar.

anekdotes en citaten
  • Had zich als wethouder van Den Haag ingespannen voor de aanleg van het Zuiderpark. Daarom besloot de gemeenteraad de straat die door het park loopt te noemen: mr. P. Drooglever Fortuynweg. Burgemeester Patijn maakte bezwaar tegen de vernoeming naar een levend persoon, omdat in Groningen twee personen kort nadat een straat naar hen was vernoemd, waren overleden. De raad stelde desondanks op 4 juli 1938 de straatnaam vast. Droogleever Fortuyn overleed twee maanden later.

verkiezingen
  • Werd in 1932 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.