F.J.W. (Frans) Drion

foto F.J.W. (Frans) Drion
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

Liberaal Tweede Kamerlid met een anarchistisch verleden. Was eind negentiende eeuw actief in de coöperatie 'De Volharding' in Den Haag en werkte mee aan een anarchistisch tijdschrift. Sloot zich later aan bij de Socialistenbond. Na zijn vertrek bij 'De Volharding' werkzaam bij een verzekeringsmaatschappij. Trad toe tot de vrij-liberalen en werd actief als bestuurder en in 1913 voor het tot dan 'rechtse' district Ridderkerk Kamerlid. In 1920-1922 was hij Kamerlid voor de Vrijheidsbond. Stapte op latere leeftijd over naar de SDAP. Tegenstander van staatsalmacht en antiklericaal.

Vrij-Liberalen, Vrijheidsbond
in de periode 1912-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Franciscus Johannes Wilhelmus (Frans)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 2 september 1874

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 13 december 1948

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Socialistenbond, vanaf 1895
  • Bond van Vrije Liberalen, van 23 juni 1906 tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", van 16 april 1921 tot 1926
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1945 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

verwante partij
SDAP, 1937

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)
  • directeur Nationaal Bureau van Documentatie, van 1919 tot 1935
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 september 1920 tot 24 juli 1922
  • gedelegeerd commissaris en hoofdredacteur "La Gazette de Hollande", van 1923 tot 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • redacteur illegale orgaan "De Toekomst te 's-Gravenhage, van 1943 tot 1945
  • medewerker "De Geus onder studenten"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over onderwijs, arbeid, financiën en visserij-aangelegenheden
  • Interpelleerde in 1921 minister Aalberse over de uitvoering van de Arbeidswet

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was stafmuzikant van de koninklijke militaire kapel. Zijn achternaam was aanvankelijk 'Verruyt'

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1917 H.J. Kruidenier (plattelandersbond)
  • Was in 1918 nummer vier op de kandidatenlijst van de Vrije Liberalen, maar werd niet herkozen doordat Van Rappard en Niemeijer meer (voorkeur)stemmen kregen
  • Was in 1922 nummer vier op de kandidatenlijst van de Vrijheidsbond in de kieskringen Rotterdam, Den Haag en Leiden, en nummer twee op de kandidatenlijst in de kieskringen Middelburg, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Maastricht, en werd niet herkozen

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • A.
  • Akrates

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.