Dr. N.A. (Nico) Donkersloot

foto Dr. N.A. (Nico) Donkersloot
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Letterkundige en dichter onder het pseudoniem Anthony Donker. Na de oorlog korte tijd Eerste Kamerlid. Aanvankelijk leraar, onder meer in Zwitserland en in 1936 benoemd tot hoogleraar Nederlandse taal en letterkunde in Amsterdam. Richtte in 1930 een literair tijdschrift op. Was actief in het kunstenaarsverzet. Pacifist, die de PvdA in 1949 verliet uit protest tegen de tweede politionele actie in Nederlands-Indië. Sloot zich in 1957 aan bij de PSP. Man van de 'derde weg' een internationale vredesbeweging die zich verzette tegen het Koude-Oorlogdenken.

partijloos, PvdA
in de periode 1945-1949: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Nicolaas Anthony (Nico)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 8 september 1902

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 26 december 1965

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1945 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 9 februari 1946 tot maart 1949
  • PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), vanaf 1957

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • belast met de leiding van de cultuurafdeling, Militair Gezag, juni 1945
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1945 tot 27 februari 1949
  • hoogleraar algemene- en vergelijkende literatuurwetenschap, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, van 1 september 1956 tot 26 december 1965

gevangenschap/internering
gevangenschap te Scheveningen en Sint-Michielsgestel, 1942 (samen met Dirk Coster gevangenschap wegens verzet tegen de Kultuurkamer)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid Comité van Bijstand voor arrestanten in Zuid-Afrika, vanaf november 1957
  • lid Raad voor de Kunst, van 1963 tot 26 december 1965

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Vereniging van Letterkundigen, vanaf januari 1956

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over onderwijs, cultuur en defensie. Voerde in 1947 het woord bij de behandeling van het wetsvoorstel over de schrijfwijze van de Nederlandse taal.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam ontslag als Eerste Kamerlid uit protest tegen de tweede politionele actie in Nederlands-Indië
  • Was in januari 1952 één van de ondertekenaars van een oprichtingsmanifest van 'de Derde Weg', een antimilitaristische vredesbeweging die de Oost-West-tegenstelling wilde doorbreken

uit de privésfeer (3/4)
  • Kreeg in 1932 bij de benoeming tot hoogleraar de voorkeur boven de Nijmeegse hoogleraar prof.dr. Gerard Brom, die als eerste op de voordracht was geplaatst
  • Zijn eerste echtgenote was een Zwitserse
  • Was actief in het kunstenaarsverzet

verkiezingen
  • Werd in 1946 en 1948 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • Anthonie Donker (pseudoniem als schrijver)
  • Siem de Maat (pseudoniem als schrijver)
  • Maarten de Rijk (pseudoniem als schrijver)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.