Mr.dr. W. Dolk

foto Mr.dr. W. Dolk
Bron: Onze Afgevaardigden

Liberaal Tweede Kamerlid voor het district Den Haag II (binnenstad). Was in Den Haag advocaat en gemeenteraadslid, en daarnaast actief in het bibliotheekwezen en het onderwijs. Volgde in 1902 als Kamerlid de waterstaatsdeskundige Conrad op. Hield zich als parlementariër ook met dat onderwerp bezig. Was tevens één van de liberale onderwijswoordvoerders, maar minder vooraanstaand dan bijvoorbeeld Roodhuyzen en Otto. Moest zich in 1916 noodgedwongen terugtrekken als Kamerlid.

Liberale Unie
in de periode 1902-1916: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leur (gem. Etten-Leur, N.Br.), 11 oktober 1853

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 februari 1932

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1902 tot 24 november 1916 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage II)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 6 juli 1898 tot december 1916 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 17 juni 1896 tot 1 september 1907 (gekozen in district II)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • voorzitter Raad van Commissarissen N.V. "Drukkerij v/h L.E. Bosch en Zoon" (Utrechtsch Dagblad) te Utrecht, tot 26 februari 1932 (vele jaren)
  • voorzitter Volksonderwijs, afdeling 's-Gravenhage II

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1905 tot februari 1906

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijs en waterstaat en verkeer

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Na een veroordeling door de rechtbank in Den Haag vanwege fraude was hij geruime tijd afwezig wegens 'ziekte'. Onder druk van de vrijzinnige kiesvereniging trok hij zich uiteindelijk terug als Kamerlid en hij verhuisde toen tevens naar Arnhem.

uit de privésfeer
  • Zijn tweede echtgenote was de weduwe van zijn broer Martinus
  • Zijn vader was koopman

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1909 en 1913 J.R. Snoeck Henkemans (chu) na herstemming
  • Versloeg in 1905 Dr. J.Th. de Visser (chp)
  • Versloeg in 1902 bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict 's-Gravenhage II jhr.Mr. W.Th. Gevers Deynoot (arp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Amendementen

12.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.