Mr. J. Dirks

foto Mr. J. Dirks
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Advocaat uit Leeuwarden die zeventien jaar conservatief Tweede Kamerlid was. Voerde regelmatig het woord over uiteenlopende onderwerpen. Publiceerde veel over Friesland en over munt- en penningkunde en was actief in het bestuur van het Fries Genootschap voor geschiedkunde. Na zijn vertrek uit de Kamer nog 23 jaar gemeenteraadslid in Leeuwarden.

conservatief
in de periode 1849-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 19 juni 1811

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 25 november 1892

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat te Leeuwarden, vanaf 23 juli 1835
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 september 1860 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 november 1860 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid gemeenteraad van Leeuwarden, van 26 augustus 1869 tot 25 november 1892

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Staatscommissie jaarlijks onderzoek koloniale financiën 1852
  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de zaken der Maatschappij van Weldadigheid, van november 1855 tot augustus 1859

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1862 tot februari 1863
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1860 tot juli 1860

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Friesch genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, oktober 1892

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius waarin afkeuring werd uitgesproken over het vertrek van minister Mijer vanwege diens benoeming tot Gouverneur-Generaal
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1860 aanvankelijk niet toegelaten als lid vanwege onregelmatigheden bij de verkiezingen

uit de privésfeer
  • Was in Leiden een leerling van Thorbecke
  • Zijn vader was graanhandelaar, olieslager en steenbakker en lid van de stedelijke raad van Leeuwarden (1829-1851)
  • Publiceerde veel over munt- en penningkunde en over de Friese historie. Was ruim vijftig jaar lid van het Friesch genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde.

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1866 en 1868 bij de algemene verkiezingen verslagen door J.K.H. de Roo van Alderwerelt en S. Hingst (lib.)
  • Versloeg in 1864 B. Brouwer (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1860 J. Hessels Tacoma met 20 stemmen verschil. Na niet-toelating volgde nieuwe verkiezingen, waarin hij een meerderheid van 53 stemmen kreeg.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.