Mr. P.J.G. van Diggelen

foto Mr. P.J.G. van Diggelen
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Liberaal Tweede Kamerlid en Zwolse advocaat. Net als zijn vader voorstander van en ijveraar voor inpoldering van de Zuiderzee. Richtte met anderen de Zuiderzeevereniging op. Als Tweede Kamerlid niet zo opvallend. Was in 1904 als Statenlid in Overijssel middelpunt van een rel bij de Liberalen, doordat hij bij de Eerste Kamerverkiezingen niet op een liberaal stemde.

Liberale Unie
in de periode 1886-1888: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Johannes Gesinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 24 oktober 1837

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 11 mei 1907

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/12)

  • schoolopziener, arrondissement Steenwijk, van 1 november 1880 tot 1 oktober 1893
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 november 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Sneek)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Sneek)
  • vicepresident Arrondissementsrechtbank te Zwolle, van 1 januari 1895 tot 1 januari 1907 (benoemd bij K.B. van 7 december 1894)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • ondervoorzitter Zuiderzee-vereeniging, van 1886 tot september 1892
  • lid bestuur Zuiderzee-vereeniging, vanaf 1901

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer bij de Grondwetsherziening en bij de behandeling van onderwerpen op het gebied van justitie en onderwijs

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1886 samen met onder meer A. Buma en A.C. Wertheim medeoprichter van de Zuiderzeevereniging
  • Hij dankte zijn Tweede Kamerzetel in het district Sneek vooral aan Age Buma
  • Stemde in 1904 als Statenlid bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer (vermoedelijk) niet op een liberaal, waardoor de liberalen een zetel verloren. De rechters in Zwolle vroegen hem vanwege deze affaire ontslag te nemen als vicepresident, maar dat weigerde hij

uit de privésfeer
  • Zijn zoon, B.P.G. van Diggelen, was gemeenteraadslid in Zwolle
  • Oprichter van de Volksgaarkeuken in Zwolle

verkiezingen (3/5)
  • Werd in maart 1886 in het district Assen na herstemming verslagen door H. Smeenge
  • Versloeg in 1886 in het district Sneek W.G. baron Brantsen van de Zijp (a.r.) na herstemming
  • Werd in 1888 in het kiesdistrict Wolvega na herstemming verslagen door R.K. Okma (arp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.