Mr. W.K. baron van Dedem

foto Mr. W.K. baron van Dedem

Liberaal negentiende-eeuws Tweede Kamerlid en minister. Als advocaat werkzaam in Nederlands-Indië en deskundige op koloniaal gebied. Na terugkeer uit de Oost burgemeester van Hoorn. Behalve Kamerlid onder meer voorzitter van het Indisch Genootschap. Als minister van Koloniën in het kabinet-Van Tienhoven bereidde hij wetgeving voor op het gebied van de decentralisatie in Nederlands-Indië. Grote, forse man, met een gemoedelijk, voorkomend karakter. Matig spreker.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1880-1894: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Karel

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heerde (Gld.), 6 juli 1839

overlijdensplaats en -datum
Calcutta (Brits Indië), 2 april 1895

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • burgemeester van Hoorn, van 16 juli 1875 tot 31 augustus 1891
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 7 juli 1880 tot 21 augustus 1891 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1880 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 21 augustus 1891 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • minister van Koloniën, van 21 augustus 1891 tot 9 mei 1894

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Commissie van administratie Huis van Correctie te Hoorn
  • voorzitter bestuur banne Hoorn

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1889 tot februari 1890

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • erelid Hollandsche Maatschappij van Landbouw
  • lid van verdienste Indisch Landbouwgenootschap

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1884 een initiatiefwetsvoorstel in over regeling van de verhouding van geldmiddelen van Nederlands-Indië tot die van het Rijk in Europa. Dit voorstel werd in 1885 ingetrokken na verwerping van artikel 1.
  • Diende in 1886 met Van Gennep en Mees een initiatiefwetsvoorstel in betreffende ontheffing van lasten voor suikerondernemers in Nederlands-Indië. Dit voorstel werd later ingetrokken.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/3)
  • Diende als minister voorstellen voor de decentralisatie in Nederlands-Indië
  • Benoemde in 1893 jhr. C.H.A. van der Wijck tot Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was al op 17 februari 1880 in een tussentijdse vacature tot Statenlid gekozen, maar werd pas na de reguliere verkiezingen beëdigd

uit de privésfeer
  • In Hoorn staat ter zijner nagedachtenis in het Noorderplantsoen nabij het station een gedenknaald
  • Zijn zwager, William Edward Hartpole Lecky, was in 1895-1903 lid van het Lagerhuis voor Dublin University
  • Zijn vader was officier

verkiezingen (3/4)
  • Werd tussen 1881 en 1888 steeds met ruime meerderheid gekozen
  • Versloeg in 1888 Th. Heemskerk (a.r.) met ruim verschil
  • Versloeg in 1891 W.P.G. Helsdingen (volkspartij) met ruim verschil

niet-aanvaarde politieke functies
  • burgemeester van 's-Gravenhage, september 1887

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.