J.H. (Jean) Couzy

foto J.H. (Jean) Couzy
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Luitenant-generaal, commandant Eerste Legerkorps. Werd in 1959 door VVD-afdeling Apeldoorn gekandideerd voor de Tweede Kamer en door de algemene vergadering op de lijst gezet, omdat hij een hogere militaire rang had dan de luitenant-kolonel die het hoofdbestuur had voorgedragen. Deskundig Kamerlid, dat in de jaren zestig krachtig pleitte voor opvoering defensie-inspanning waarbij hij de belangen Landmacht niet uit het oog verloor. Gaf minister De Jong in 1963 het voordeel van de twijfel bij diens reorganisatie van de defensie en legde zich daar tenslotte bij neer. Zoon van een hoofdonderwijzer met nationaal-socialistische sympathieën.

VVD
in de periode 1956-1967: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jean Hubert (Jean)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 20 januari 1902

overlijdensplaats en -datum
Apeldoorn, 17 juli 1973

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • commandant vierde divisie, van 1 januari 1953 tot 1 januari 1956
  • commandant eerste legerkorps, van 1 januari 1956 tot 1 februari 1959
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1959 tot 22 februari 1967

officiersrangen (2/8)
  • generaal-majoor, van 1952 tot 1 januari 1956
  • luitenant-generaal, vanaf 1 januari 1956 (in 1959 op non-actief)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Defensiecommissie, van 1959 tot 1967
  • lid bestuur Juliana-Ziekenhuis te Apeldoorn, van 1 april 1966 tot 17 juli 1973

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp regelen m.b.t. gevaarlijke stoffen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 19 december 1961 tot maart 1963

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was defensiewoordvoerder van de VVD in de Tweede Kamer. Hield zich verder onder meer bezig met sociale zaken (arbeidsomstandigheden) en kernenergie.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In oktober 1961 één van de 12 parlementsleden, die een verklaring ondertekende waarin 200 personen aandrongen op het nakomen door Nederland van de belofte inzake het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea

uit de privésfeer
  • Zijn schoonvader was arts
  • Zijn moeder was een Belgische
  • Zijn zoon Hans was generaal en onder meer bevelhebber van Dutchbat in Bosnië

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.